Радиационната обстановка у нас е нормална. Няма причина да се пие калиев йодид

Радиационната обстановка у нас е нормална. Няма причина да се пие калиев йодид

След обстрела на Запорожката ядрена централа в Украйна радиационната обстановка в България е нормална и няма основание за безпокойство на гражданите. Това заяви на пресконференция председателят на Агенцията за ядрено реагиране Цанко Бачийски. По думите му, украинският регулатор е уверил, че макар централата вече да е е под контрола на руските въоръжени сили, операторите изпълняват процедурите, които гарантират безопасна експлоатация. 

Припомняме, че в ранните часове на днешния ден Украйна съобщи, че руска атака срещу АЕЦ "Запорожие" е причинила пожар в една от сградите на централата - пететажно учебно съоръжение. Самата централа не е засегната, но имаше опасения, че пожарът ще се разпространи, ако не бъде овладян бързо. Малко по-късно беше съобщено, че пожарът е потушен. 

"Няма изменение в радиационната обстановка, няма засегнати сгради на реакторните обстановки, системите за безопасност работят и са в готовност.
Състоянието на блоковете на най-голямата ядрена централа в Европа с 6 енергоблока е следното: първият блок е спрян за годишен планов ремонт, точно преди началото на военните действия. Втори и трети блок са спрени и е започнало тяхното разхлаждане вследствие на среднощната атака. Четвърти блок продължава да работи на понижена мощност, а 5-ти и 6-ти блок са разхладени и работят", обясни председателят на Агенцията за ядрено реагиране Цанко Бачийски. 

Според съобщението на украинския регулатор, посочи Бачийски, централата е под контрола на руските въоръжени сили, но операторите изпълняват своите задължения и спазват процедурите, които гарантират безопасна експлоатация. "От тази ситуация няма непосредствена опасност за радиокативно замърсяване нито на площадката, нито на околностите на централата. Радиационната обстановка в България също е нормална", добави той.

"Ние също сме притеснени от това, което се случва, но категорично заявявам, че следя ситуацията и няма никакво основание за безпокойство сред нашите граждани. Радиационната обстановка в България е нормална. От началото на военните действия не се наблюдава никакво изменение на гама-фона у нас. Към момента не е необходимо никой да не взима калиев йодид. Ако има такава необходимост – всички ще бъдат уведомени чрез системата на ранно предупреждение, БНТ и БНР", добави още той. 

По-рано в интервю за БТА доц. Жана Джунова, директор на Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ), обясни, че в България няма основание за притеснение от радиация и няма никаква причина да се пият таблетки калиев йодид. През 2017 г. Световната здравна организация (СЗО) публикува много подробно ръководство, в което за пореден път е отбелязано кога и как се пие калиев йодид, посочи тя. Той има някаква, макар и доста по-ниска ефективност, до 8 часа след появата на радиоактивен облак. 

"За да е ефективен, калиевият йодид, който е на таблетки, се пие 24 часа преди появата на радиация и до два часа след появата й. Само една таблетка калиев йодид е достатъчна. В държавата ни има достатъчно добра организация и населението ще бъде предупредено навреме кога и дали трябва да пие таблетки йод. Таблетката, изпита преди появата на радиоактивен облак, не само че не помага, а вреди", предупреди доц. Джунова.

Йодна тинктура не трябва да се пие. "Хората изобщо не трябва да пият йодна тинктура, която се продава в аптеките", предупреди доц. Джунова. По думите й, този йод, освен че няма с нищо да помогне, ще нанесе вреди, особено на хора, живеещи в йоддефицитни райони. "Йодната тинктура не се пие, а се използва само при дезинфекция в хирургията и за дезинфекция на рани. Радиоактивен йод се използва и за лечение на рак на щитовидната жлеза. За деца, за бременни и за кърмачки пиенето на калиев йодид без нужда е абсолютно забранено и е вредно", допълни доц. Джунова. 

Таблетките калиев йодид, които са в подходяща дозировка, не се продават в аптеките. Тези таблетки се купуват от държавата, съхраняват се в складове и има планове за разпределянето им. Точната дозировка, която имат таблетките калиев йодид, не може да се постигне с накапване на йод върху бучка захар, така, както се опитват да правят хората от страх след аварията в Чернобил.

В момента в страната ни няма дори следа от радиация, каза доц. Джунова. По думите й, в България не се открива наличие на техногенни радионуклиди. Резултатите за цезий – 137 и йод – 131 са под минимално измеряемата активност. 

Защита на населението от радиация

При инцидент е задължително хората да слушат, гледат или четат проверени и надеждни източници на информация. По думите й при съобщение за поява на радиационен облак, задължително хората трябва да се приберат на закрито, да се затворят прозорците на помещенията. Излизането навън не е желателно. Тези предпазни мерки имат почти същия ефект като таблетката калиев йодит, увери доц. Джунова. 

Друго важно нещо е изследване на водата, на прясното мляко и на околната среда. Специалистът съветва в такива ситуации да се пие бутилирана вода, да не се пие вода от кладенци, да не се консумират листни зеленчуци, децата да пият сухо вместо прясно мляко. Всички животни трябва да се приберат в закрити помещения и да бъдат хранени със суха храна - смески, вместо да пасат трева.

При авария в атомна централа в атмосферата се отделят йод, цезий, стронций и др. За въздействието на цезий и стронций няма профилактика. Една таблетка калиев йодид, дадена навреме, би трябвало да предпази организма от вредните ефекти на йонизиращото лъчение при вдишване на йод. 

Йодът, при дишане, попада в организма и се натрупва в щитовидната жлеза. Ако се приеме таблетката в подходящо време – когато радиационният облак е над главата ни, жлезата се напълва с йод и не натрупва радиоактивния йод, обясни доц. Джунова. Чрез таблетката на организма се осигурява стабилен йод. По думите на лекаря някои държави въобще не планират да дават йод на населението, защото не винаги таблетките могат да стигнат навреме до хората. 

Таблетките калиев йодид се подновяват на всеки 5 години в резерва

Хората се притесниха заради информацията, че държавата отпуска определени средства за купуване на таблетки калиев йодид за попълване на резерва, но това се наложи, защото на всеки пет години се подновява количеството им. Тези таблетки са фармацевтичен препарат и имат срок на годност. Доказано е, а и много държави в Европа го взимат предвид, че като изтече този период, таблетките не губят ефекта си, но тъй като са фармацевтичен препарат, трябва да има процедура, която да ги изследва отново. България е възприела, че таблетките калиев йодид имат трайност пет години. Има държави, които са решили, че тази трайност е 10 години.

Количеството им е изчислено за населението до 40-годишна възраст, защото рискът за хората над 40 години и възможността да развият някакъв тумор на щитовидната жлеза вследствие на радиация, на практика е по-нисък отколкото вредата, която може да нанесе даването на таблетките. Латентният период, докато се развие туморът е 20-30 години, което означава, че, ако човек е на 45 г. може и въобще да не се появи тумор, каза още доц. Джунова.

Препоръките на СЗО са за една таблетка, освен в много тежки случаи, в които може да се наложи прием на втора. В страната ни има достатъчно таблетки калиев йодид, тъй като ние поддържаме резерв заради АЕЦ "Козлодуй", където се планира осигуряването им в 30-километрова зона. Поддържа се и допълнителен резерв, ако се наложи да се предоставят таблетки на хората, живеещи в другата част на страната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ