БЧК стартира информационна кампания за Covid-19
Българският Червен кръст стартира мащабна информационна кампания за Covid-19 под надслов "Направи го за тези, които обичаш". Тя ще се провежда в периода от януари до март, а целта ѝ е да насърчи спазването на противоепидемичните мерки, да предоставя надеждна информация и да се бори с фалшивите новини. Началото на кампанията беше дадено онлайн от председателя на БЧК акад. Христо Григоров и посланика на Съединените щати в България Негово Превъзходителство Херо Мустафа. Инициативата се реализира като част от кампанията "Дейности" в отговор на Covid-19, по която вече са раздадени над 30 хиляди хигиенни пакета, съдържащи предпазни средства. Проведени са сесии и за хигиената и правилната употреба на предпазни средства.
"Кампанията за COVID-19 достигна до хиляди хора и ще продължи до март 2021 г. Пуснахме листовка с информация за ваксинирането срещу COVID-19. Преди хората да вземат решение за ваксинирането, защото има много фалшиви новини, не само у нас, хубаво би било да се консултират с личния си лекар за здравния си статус, да се свържат със специалист на МЗ, на БЧК, на РЗИ. Нашата цел не е да кажем ваксинирайте се, а информирайте се. Аз лично се ваксинирах. Прочетете, информирайте се и който реши да се ваксинира", обясни председателят на Български червен кръст акад. Христо Григоров по повод старта на информационната кампания за COVID-19 "Направи го за тези, които обичаш".
"Програмата е важна, защото демонстрира, че когато сме заедно и обединени, ръката, която подаваме на хората е много силна, изправя ги. Важна е, защото достигна до хиляди хора в България. Близо 30 000 социално слаби граждани получиха хигиенни продукти. Около 2500 деца от ромската общност получиха образователни материали. Близо 5000 роми в България получиха информация как да поддържат хигиена, да живеят", добави Григоров.
"За нас е важно двустранните отношения между САЩ и България да се развиват, обединени ще можем да победим пандемията", заяви посланикът на САЩ в България Н.Пр. Херо Мустафа. "Тук съм със семейството си, ние сме гости в България, но се чувстваме като част от тази страната, често казвам българското население е 7 млн. + 1, моя милост. Горда съм от работата, която вършим заедно – САЩ и България, докато се изправяме и се възстановяваме заедно в борбата срещу пандемията. Вдъхновена съм от хората на първа линия, всички от фармацевтичната мрежа, почистващите служители, учителите, правоприлагащите органи. Вършат невероятна работа в борбата срещу COVID-19", каза още Мустафа.
Посланикът припомни, че през ранните етапи на пандемията, през май САЩ е помогнала на България с помощ в размер 500 хил. долара. Лансирана беше и кампанията "Обединени срещу COVID-19" и са предоставили 1 млн. лв. за цялата страна както и много дарения в натура на 112 организирани, които работят в тази посока. По капанията "Възстановяваме се заедно" са осигурени 1 млн. долара за медицински консумативи. "Успяхме да помогнем на някои от медиците, капанията започна през ноември и все още продължава", отчете още Херо Мустафа.
"Днес сме съсредоточени върху работата на БЧК – благодаря ви за професионализма, за всичко, което правите. Оценяваме всичко. За нас е важно, че работим заедно, че обединени ще можем да победим пандемията. Сигурна съм, че пред нас са по-добрите дни", посочи посланикът на САЩ в България.
БЧК е продължила с програмата си за подпомагане на уязвимите групи от обществото, като действията по програмата са стартирали през март, обясни Деница Баръмова, председател МБЧК и координатор на програмата. Сред ключовите дейности са предоставяне на хигиенни пакети, практики и превантивни мерки в отговор на пандемията, психологическата устойчивост и подкрепа, национална гореща линия при кризи, обучени за умения на живот, мащабна комуникационна информационна кампания, онлайн обучения на доброволци, включително и практики за безопасност, създаване на Кризисен операционен център и др. Програмата цели да достигне до 100 000 и повече хора, да се раздадат 30 000 хигиенни пакети, както и 2500 творчески пакети за деца и да се направят 750 психологически консултации.
"До момента доброволците от стартирането на програмата са над 1000", добави Баръмова. Подпомогнати са хора в социално уязвима ситуация и засегнати от коронавирус кризата, ромски общности, мигранти, доброволци, деца в риск. Предстоящите дейности са безплатни психологически консултации, онлайн чат за подкрепа и др.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.