Британските фермери обръщат поглед към чужбина заради Брекзита
Националният фермерски съюз на Великобритания отчита спад със 17 процента на сезонните работници, които са дошли да работят в британските ферми от началото на годината до края на май, като незаетите места са били 1500 от общо необходимите 9411 работници през май в селското стопанство, информира Ройтерс.
За сектора на производството на меки плодове в страната са необходими 29 000 сезонни работници годишно, като почти всички идват от източноевропейски страни като България, Румъния и Полша.
По думите на Лорънс Олинс, председател на търговската асоциация "Британски летни плодове" делът на работниците, които сега са във Великобритания и искат да се върнат в бъдеще, е спаднал от 70 процента на 35 процента.
Британските фермери се опасяват от все по-голям недостиг на имигрантска работна ръка заради Брекзита, отбелязва Ройтерс.
Селскостопанската компания за отглеждане на малини и къпини Дабъл Ю. Би. Чембърс енд Сан (W. B. Chambers & Son) разчита основно на сезонни работници от Източна Европа през последните 20 години. Тази година обаче на фирмата й е било трудно да наеме работници за началото на сезона през юни.
Много работници са се колебаели да дойдат да работят във Великобритания, тъй като британската лира поевтиня след решението на британците да напуснат ЕС на референдума миналата година.
Шефът на компанията Тим Чембърс, заедно с партньор, е инвестирал тази година в производство на малини в Полша, за да избегне евентуалните спънки за износ на плода от Великобритания към ЕС, когато Брекзитът стане реалност през 2019 година.
Ако недостигът на работна ръка от чужбина се задълбочи и вдигне разходите му, то той е готов да прехвърли допълнителна част от производството си в Полша и дори може да продаде част от фамилната си земя в Англия.
Ако нямаме сигурна работна ръка, ще трябва да коригираме размера на бизнеса си и да се преструктурираме, за да сме по-ефективни в новата икономическа обстановка и да обърнем поглед към производство в чужбина, казва той, докато български работници си проправят път между редовете с малини.
Работодателите и в други сектори отбелязват, че виждат признаци за намаляващата привлекателност на Великобритания за чуждестранните работници, които често запълват работни места, нежелани от британците, и се съгласяват да работят за по-малко пари.
Общо 43 процента от работодателите в образованието и 49 процента в здравеопазването казват, че служителите от други страни на ЕС обмислят да напуснат Великобритания според Сертифицирания институт за персонал и кадрово развитие.
Правителството заяви, че ще използва преходен период, за да гарантира, че работодателите няма да останат без служители след Брекзита, но засега няма ясни сигнали как планира да осъществи това.
Според представител на сектора, някои фермери планират да изнесат производството си в чужбина, а други напълно да прекратят дейност, ако не могат да наемат персонал.
Асоциацията "Британски меки плодове" отбелязва, че ако значителен брой фермери се изнесат извън Великобритания, за да си осигурят работна ръка, то британските потребители ще трябва да плащат повече за произведените в чужбина плодове. Цената на ягодите и малините може да скочи съответно с 37 процента и 50 процента.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.