Цените на храните вървят надолу за трети пореден месец в световен мащаб

Цените на храните вървят надолу за трети пореден месец в световен мащаб

Цените на хранителните стоки в световен мащаб падат за трети пореден месец през април, засегнати от икономическото и логистичното въздействие на пандемията, съобщиха от агенцията за храните на ООН, цитирани от Ройтерс.

Индексът на храните на Организацията на храните и земеделието (FAO), която измерва месечните ценови промени за зърнени култури, маслодайни семена, млечни продукти, месо и захар, е достигнал 165,5 пункта миналия месец, което е спад от 3,4% спрямо март.

Индексът на цените на захарта на FAO е паднал до 13-годишно дъно, като се е понижил с 14,6% от март. Кризата, предизвикана от коронавируса Covid-19 засегна търсенето, а понижаването на цените на суровия петрол също намали нуждата от захарна тръстика за производство на етанол.

Индексът на цените на растителното масло е спаднал с 5,2%, заради понижаващите се цени на палмово, соево и рапично масло. Млечният индекс също върви надолу с 3,6%, като цените на маслото и млякото на прах отбелязаха двуцифрено понижение.

Индексът на цените на месото се е понижил с 2,7%, като частичното възстановяване на търсенето на внос от Китай не успя да балансира спадовете във вноса на други места. 

„Пандемията удря както търсенето, така и предлагането на месо, тъй като затварянето на ресторантите и намалените доходи на домакинствата водят до по-ниско потребление и недостиг на работна ръка“, заяви старши икономист от FAO.

За разлика от останалите индекси, индексът на цените на зърнените култури на FAO e с почти незабележим спад, най-вече заради рязко поевтиняване на царевицата, компенсирано от значително повишаване на международните цени на пшеницата и ориза. Цените на ориза са се повишили със 7,2% от март, в голяма степен поради временните ограничения на износа от Виетнам, които впоследствие бяха отменени. Цените на пшеницата са нараснали с 2,5% на фона на съобщенията за бързо изпълнение на експортната квота от Русия.

Въпреки това цените на едрзърнестите културе, включително царевицата, са паднали с 10%, засегнати от намаленото търсене както на фуражи, така и на производство на биогорива.

FAO също разкри първите си прогнози за глобалното предлагане на пшеница през сезон 2020/21, като очаква световно производство на 762,6 милиона тона, съответсващо на нивото от 2019 г. Очакват се по-малки реколти в Европейския съюз, Северна Африка, Украйна и Съединените щати. Това ще бъде до голяма степен компенсирано от по-големите реколти в Австралия, Казахстан, Русия и Индия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Министерството на здравеопазването дава препоръки за безопасно хранене през летните месеци