Д-р Ангел Кунчев: Трябва поне година за разработване на ваксина срещу новия коронавирус

Д-р Ангел Кунчев: Трябва поне година за разработване на ваксина срещу новия коронавирус

Още сме далеч от ваксина срещу новопоявилия се от Китай коронавирус, поне още една година ще е нужна за разработването й. Това каза в интервю за БТА главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„Термокамерите на летището в София работят, но дори в САЩ такива камери има само на 4 летища. Песимистично съм настроен, че това може да реши проблема. По-ефективна мярка би било въвеждането на скрининг контрол на изходящите от „огнището” пътници, а не на входящите. Ние имаме готовност на летището в София за екипи, които са на разположение 24 часа, имаме и термокамери, но никой не може да гарантира, че такива мерки ще осигурят невнасяне на вируса”, подчерта той.

„Коронавирусът е далече от Европа и България, но за да имаме готовност, следим от много близо ситуацията. Това, което се случва сега, много прилича на ситуацията отпреди десетина години, свързана с два други коронавируса - Тежък остър респираторен синдром и Средиземноморски респираторен синдром. И двата бяха коронавирус, и двата бяха възникнали по подобен начин и по подобен начин започна разпространението им. Този факт ни дава по-голяма готовност към това, което може да се очаква и как да се действа”, обясни д-р Кунчев.

В сряда Комитетът за здравна сигурност към Европейската комисия организира аудиоконференция, в която участва и България. Целта е всички европейски държави да координират действията си, така че да има еднаквост в действията и своевременен обмен на информация.

„Огромна част от случаите сега са свързани директно с град Ухан в Китай. Това донякъде облекчава нещата, но започна и международното разпространение на вируса. Нямаме магическа пръчка, с която да ограничим разпространението. Никакви мерки за граничен контрол до момента не са спрели разпространението на никоя епидемия в света, може само да го забавят”, заяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев и похвали бързата реакция от страна на китайските власти с цел спиране разпространението на вируса.

По думите му, тези инфекции проявяват склонност към самоограничаване.

„Ключовото в случая е при тези мутации на вируса, ако придобие свойство за лесно пренасяне от човек на човек, тогава вече ще има потенциал за по-бързо разпространение и по-висока заболяемост, но дали това ще се случи, никой не може да каже на този етап”, каза още д-р Кунчев.

На въпрос коронавирусът от Китай по какво се различава от познатата ни белодробна пневмония Кунчев отговори: „По нищо. Пневмония, предизвикана и от други вируси, е същата, но по-скоро се различава по това, че малко по-често се стига до нея. Сега регистрираните 60 смъртни случая са на хора на по-висока възраст и с някакви придружаващи заболявания, или при хора с някаква увреда на имунитета или на общото състояние. Това е характерно за коронавирусите. Тези вируси познаваме отдавна, но повечето от тях не са патогенни за човека в обикновени условия”. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ