Д-р Ангел Кунчев: Трябва поне година за разработване на ваксина срещу новия коронавирус

Д-р Ангел Кунчев: Трябва поне година за разработване на ваксина срещу новия коронавирус

Още сме далеч от ваксина срещу новопоявилия се от Китай коронавирус, поне още една година ще е нужна за разработването й. Това каза в интервю за БТА главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„Термокамерите на летището в София работят, но дори в САЩ такива камери има само на 4 летища. Песимистично съм настроен, че това може да реши проблема. По-ефективна мярка би било въвеждането на скрининг контрол на изходящите от „огнището” пътници, а не на входящите. Ние имаме готовност на летището в София за екипи, които са на разположение 24 часа, имаме и термокамери, но никой не може да гарантира, че такива мерки ще осигурят невнасяне на вируса”, подчерта той.

„Коронавирусът е далече от Европа и България, но за да имаме готовност, следим от много близо ситуацията. Това, което се случва сега, много прилича на ситуацията отпреди десетина години, свързана с два други коронавируса - Тежък остър респираторен синдром и Средиземноморски респираторен синдром. И двата бяха коронавирус, и двата бяха възникнали по подобен начин и по подобен начин започна разпространението им. Този факт ни дава по-голяма готовност към това, което може да се очаква и как да се действа”, обясни д-р Кунчев.

В сряда Комитетът за здравна сигурност към Европейската комисия организира аудиоконференция, в която участва и България. Целта е всички европейски държави да координират действията си, така че да има еднаквост в действията и своевременен обмен на информация.

„Огромна част от случаите сега са свързани директно с град Ухан в Китай. Това донякъде облекчава нещата, но започна и международното разпространение на вируса. Нямаме магическа пръчка, с която да ограничим разпространението. Никакви мерки за граничен контрол до момента не са спрели разпространението на никоя епидемия в света, може само да го забавят”, заяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев и похвали бързата реакция от страна на китайските власти с цел спиране разпространението на вируса.

По думите му, тези инфекции проявяват склонност към самоограничаване.

„Ключовото в случая е при тези мутации на вируса, ако придобие свойство за лесно пренасяне от човек на човек, тогава вече ще има потенциал за по-бързо разпространение и по-висока заболяемост, но дали това ще се случи, никой не може да каже на този етап”, каза още д-р Кунчев.

На въпрос коронавирусът от Китай по какво се различава от познатата ни белодробна пневмония Кунчев отговори: „По нищо. Пневмония, предизвикана и от други вируси, е същата, но по-скоро се различава по това, че малко по-често се стига до нея. Сега регистрираните 60 смъртни случая са на хора на по-висока възраст и с някакви придружаващи заболявания, или при хора с някаква увреда на имунитета или на общото състояние. Това е характерно за коронавирусите. Тези вируси познаваме отдавна, но повечето от тях не са патогенни за човека в обикновени условия”. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 24-ти до 30-ти март 
На днешната дата, 24 март. Имен ден празнуват Зарко, Захари, Захарина, Хари
СЗО бие тревога за ръст на случаите на туберкулоза сред децата в Европа
Най-голямата компания за фотоволтаични централи в България консолидира финансовите си отчети по нов начин
Цитат на деня
Спортният министър разпореди проверка на работата на тотото, освобождават ръководството
"Възраждане" внася вот на недоверие към правителството заради външната политика
Радостин Василев: Нямам нищо против да съм хулиган в битката с мафията