Екстремизмът е проблем на цяло едно поколение

Екстремизмът е проблем на цяло едно поколение

Битката срещу групировката "Ислямска държава" (ИД) в Сирия далеч не е приключила, заяви командващият американските сили в Близкия изток генерал Джоузеф Вотъл, цитиран от Франс прес. Вотъл каза това пред комисията по въоръжени сили в Камарата на представителите на американския Конгрес. Евакуиралите се от последния бастион на ИД в село Багуз, Източна Сирия, членове на терористичната организация все още са силно радикализирани, заяви генералът, като се позова на информация от разположените в Сирия американски военни.

Американският командир отбеляза, че ставаме свидетели не на капитулацията на "Ислямска държава", а на решение на джихадистите да отстъпят, за да гарантират сигурността на семействата си. Според Вотъл екстремистите целят да се възползват от възможностите, които им предлагат лагерите за разселени, и да се скрият в отдалечени зони, за да чакат подходящ момент за връщането си. 

Генерал Вотъл изтъкна, че териториалните победи срещу ИД са огромен военен успех, но битката срещу групировката и екстремизма не е приключила.

Екстремизмът е "проблем на цяло едно поколение и международната общност трябва да реши как да се справи с хилядите бойци и членове на техните семейства, които са задържани в момента от Сирийските демократични сили", каза Вотъл.

Генералът каза, че не е под натиск да изтегли американските сили от Сирия до определена дата, предаде Ройтерс. "Онова, което мотивира изтеглянето е разбира се нашата мисия, която е разгромът на ИД и това е нашият основен фокус, както и това да сме сигурни, че ще защитаваме нашите сили, че няма да се изтеглим по начин, който ще увеличи риска за нашите сили", заяви Вотъл. 

Доналд Тръмп нареди изтеглянето на всички 2000 американски военни от Сирия през декември, след като каза, че те са разгромили ИД там. Това решение породи възражения от американски съюзници и от американски парламентаристи и стана фактор за оставката на министъра на отбраната Джим Матис. Но Тръмп бе убеден от свои съветници, че около 200 американски военни ще се присъединят към между 800 и 1500-те военни от европейски съюзници, за да обособят и наблюдават зона за сигурност, която е в процес на договаряне за Североизточна Сирия. Около 200 други американски военни ще останат в американската база Танф, близо до границата с Ирак и Йордания, припомня Ройтерс.

Вотъл заяви пред комисията в Конгреса, че Русия е възприела изявлението на Тръмп за американското изтегляне от Сирия положително, защото това ще укрепи руското присъствие в Близкия изток.

Вотъл засегна и темата за конфликта в Афганистан. Той посочи, че сегашното положение не позволява изтегляне на американските сили оттам, като подчерта, че нивото на подготовка на афганистанските въоръжени сили е ниско. "Афганистанските сили разчитат на подкрепата на коалицията", добави генералът в отговор на въпрос дали афганистанската армия е в състояние да гарантира сигурността на Афганистан. Вотъл добави, че афганистанският президент Ашраф Гани подкрепя инициативата за мирни преговори между САЩ и талибаните въпреки публично изразените си опасения във връзка с нея. "В лични разговори със специалния пратеник на САЩ за Афганистан Залмай Халилзад разбрах, че той всъщност редовно се консултира с президента Гани и подробно го информира, а преговорите са били започнати със знанието и подкрепата на Гани", каза Вотъл. 

БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ