Канбера се бори с нашествие на диви пауни

Канбера се бори с нашествие на диви пауни

Властите в австралийската столица Канбера търсят начин да се справят с размножаващите се стихийно диви пауни, разказва Би Би Си.

По данни на Canberra Times администрацията планира да определи един ден в годината за залавяне на определен процент от красивите птици, за да се ограничи разрастването на популацията, която може да проникне и в резерватите в съседство с Канбера, а това ще се отрази негативно на местната флора и фауна.

От 2003 г. управлението на градския транспорт получава често жалби от жителите на града, че пауните предизвикват опасни ситуации по пътя. В някои от районите дивите пилета са се приспособили толкова добре, че веднъж местен жител намерил във ваната си паун, който се съзерцавал в огледалото. И Канбера не е единственият град, който се замисля как да ограничи нашествието на дивите птици.

През януари и Brisbane Times написа, че местните власти ще забранят отглеждането на пауни в домашни условия под заплахата от глоби до 5000 долара.

Хората се оплакват, защото птиците, освен многобройни, вдигат и много шум, особено в периода на ухажване, а при това нанасят много щети на тревата в парковете и на градините.

В същото време много хора протестират срещу лова на пауни по улиците, защото са „добри съседи и приятни за гледане“.

Доколкото е известно пауните са се появили в Канбера, след като намиращият се наблизо зоопарк бил затворен. Екзотичните птици са родом от Южна Азия, но през последните 200 години са пренесени по цял свят от пътешественици и колонизатори. В Австралия ги донесли англичаните, които обичали да им се любуват в градините си.

Според плана на Канбера, ако заловените птици няма къде да бъдат заселени, ще бъдат умъртвявани хуманно. Подобна операция за лов на птици имаше и през 2012 и 2015 г., но завърши с провал – пауните нямаше къде да бъдат изпратени и бяха пуснати на свобода.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ