Консенсус, платформа, фокус върху пациента!

Консенсус, платформа, фокус върху пациента!

Консенсус, платформа и фокус върху пациента – това трябва да са водещите приоритети за българското здравеопазване, сподели Николай Хаджидончев, председател на БГ ФармА, изпълнителен директор на Актавис България ЕАД, компания на Тева. Вижте още какво каза той по време на петия национален Бизнез Форум Фарма, организиран от списание "Мениджър", който се проведе на 27 февруария в София Хотел Балкан

БГ ФармА е асоциация както на български, така и на водещи европейски и глобални генерични компании, представени в България. В един от последните доклади по отношение на развитието на икономиката на България, фармацевтичната генерична индустрия у нас е обявена за структуроопределящ отрасъл на икономиката.

Генеричната индустрия доказано осигурява разширен достъп до качествено лечение и оптимизиране на инвестициите в здравеопазването. Но, какво още прави тя, какъв друг принос има? Почти 10% от заетите в генеричната индустрия в Европа, са в България. Има ли друг отрасъл у нас, в който България има 10-процентен дял от заетите в ЕС?!

Пациентът трябва да бъде фокусът на всяка една здравна система. И всички ние, които сме в кръга около пациента, трябва да използваме нашите  способности, усилия и знания, за да му дадем възможност за качествено, достъпно и ефикасно здравеопазване. И това е, в което трябва да се обединим и да се опитаме да правим по-добре оттук нататък. Смятам, че вече показваме, че можем да се обединим – генеричната и иновативната фармацевтична индустрия, защото неведнъж сме го правили, неведнъж сме се обединявали в това да прокарваме политики, които са в интерес на пациента.

Като послание от тази среща ми се иска да апелираме нашите партньори в лицето на държавните институции, тези които вземат решения и правят бюджети, да положат същите усилия и заедно да се опитаме да поставим наистина пациента в центъра. Няма да стане още утре, но има инициативи и формати, като Стратегия 2020 например, които да допринесат за това да дадем на българина по-качествено и достъпно здравеопазване. В тази връзка, само като акцент отново да припомня ниската реимбурсация на лекарствата за социално-значими заболявания като хипертонията например – само 25%. Защо не поставим като приоритет реализирането на една последователна политика за поетапно увеличаване на този процент в следващите 5-10 години, което неминуемо ще доведе в дългосрочен план до спеставяния на публични средства в здравната ни система?! Изключително важно е колкото се може по-бързо да се случи електронизацията в здравеопазването. Когато имаме една електронна платформа, която следи всички събития по лечението на даден пациент и те са достъпни и ясни на всички нас, тогава ще бъдем убедени, че правилно се изразходват средствата за здраве и няма да има съмнения по този въпрос. Електронно здравеопазване ще донесе възможността да се планира по-дългосрочно и да се вземат адекватни решения.

Консенсус, платформа и фокус върху пациента – това е най-важното!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Застреляха в Манхатън главния изпълнителен директор на един от най-големите американски застрахователи
На днешната дата, 5 декември. Имен ден празнуват Елисавета, Сава, Савина, Съби
Средната цена на жилище в София стигна 1840 евро/кв. м след скок на ипотеките с 36%
Планът на Тръмп за Украйна: Териториални отстъпки, но НАТО извън масата за преговори
Изпадналият в криза европейски автомобилен сектор затваря заводи и започва съкращения
Микромениджмънт срещу автономия – кой е верният път?
Икономическите перспективи пред България от приемането ни в сухопътния Шенген
Кирил Петков: ПП ще подкрепи Киселова, ако БСП застанат срещу Пеевски, ДБ още мислят