Нобелът за химия отива за пробив в изобразяването на биомолекулите
Трима учени си поделят тазгодишната Нобелова награда за химия. Това е екипът на Жак Дюбоше, Йоахим Франк и Ричард Хендерсън, на които се присъжда най-високият научен приз за разработване на криоелектронна микроскопия, онагледяваща с висока резолюция биомолекулярни структури в разтвор.
Това представлява метод за опростяване и подобряване на изображенията на биологични молекули или биомолекули.
Благодарение на откритието, изследователите по света вече ще могат да създават триизмерни структури от биомолекули, посочиха в изявление от Кралската шведска академия на науките. Според нея откритието извежда биохимията в нов век.
За химията изобразяването е от особена важност, като научните пробиви често се основават на успешна визуализация на обекти, невидими за човешките очи. Въпреки това биохимичните карти дълго са били изпълнени с празни полета, защото наличната технология се затрудняваше да възпроизведе изображения на голяма част от молекулярните механизми на живота. Това се променя с появата на криоелектронната микроскопия и е от решаващо значение както за разбирането на базовата химия, изграждаща живота, така и за развитието на фармацевтичната индустрия.
Процесът прави възможно отразяването на движението на градивните елементи на живота в молекулно отношение и позволява на учените да визуализират процеси, които не са били виждани досега. "Скоро няма да има повече тайни и сега ще може да виждаме сложните детайли на биомолекулите във всяко ъгълче на нашите клетки и във всяка капка от нашите кръвни течности", коментира Сара Линс - председателят на комисията, присъждаща наградата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.