Поклонението пред проф. Божидар Димитров ще е в Националния исторически музей

Поклонението пред проф. Божидар Димитров ще е в Националния исторически музей

Поклонението пред известния български историк проф. Божидар Димитров ще бъде на 4 юли (сряда) в Слънчевата зала на Националния исторически музей. Прощалната церемония ще продължи 6 часа и в този ден музеят, на който той бе директор дълги години, ще бъде затворен за посетители, съобщиха от управата на институцията.

"От този свят внезапно си отиде изключителен учен, историк, преподавател, ръководител, публицист, който завинаги ще остане в научната и в културната памет на България, се казва в некролога на НИМ. В него пише още: 

Ние, неговите колеги от Националния исторически музей (НИМ), имахме изключителния шанс и привилегията да работим години наред под ръководството на този уважаван, всепризнат и много продуктивен учен, който бе отдаден всецяло на любимата си история и на - без преувеличение - на с в о я музей.", пишат в тъжна вест за кончината от НИМ.

Сбогуването с проф. Димитров ще започне в в 10,30 часа. Той почина внезапно снощи пред дома си, докато чакал дъщеря си за семейно празнуване на рожденния й ден, съобщи в. "24 часа". Историкът е имал сърдечно заболяване, заради което на няколко пъти е приеман в болница.

В четвъртък семейството ще направи изпращане в черква в тесен кръг.

Близките са отказали предложението на Министерството на културата проф. Димитров да бъде погребан в Алеята на творците в Централните софийски гробища.

Неговата воля била да бъде кремиран, а прахът му да бъде разпръснат над Созополския залив.

Божидар Димитров е роден на 3 декември 1945 г. в Созопол. Той е историк, доктор на историческите науки, дългогодишен директор на Националния исторически музей. През 2009 г. проф. Димитров бе избран за народен представител, а в първото правителство на ГЕРБ бе министър без портфейл, отговарящ за Агенцията за българите в чужбина, Държавна агенция „Архиви“ и Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ