Проверяват "Пирогов" за фалшиви хоспитализации

Проверяват Пирогов за фалшиви хоспитализации

Проверяват "Пирогов" за фалшиви хоспитализации

Имаме данни и предварителни сигнали за нарушения по отношение на НЗОК и за фалшиви хоспитализации в "Пирогов". Към момента в лечебното заведение тече проверка. Това каза в ефира на Нова телевизия зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров. По думите му, не става въпрос за чистка, но в страната и в София имало няколко проблеми болници и посочи, че Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания е в изключително лошо състояние. 

По повод изказването му, от "Пирогов" веднага излязоха с позиция, че лечебното заведение е едно от най-проверяваните в страната и че в момента там текат едновременно шест различни проверки.

По отношение на сертификатите за COVID-19, той обясни, че казусът с издаването на сертификати и антигенните тестове не зависи от министерството на здравеопазването, а от Европейската комисия.

"Водят се разговори и тече процедура. Ще настояваме този казус да се уреди. Предполагаме, че до 15 юни всичко ще е ясно", обясни Петров. 

Министерството на правосъдието в момента проверява дали е имало натиск върху длъжностните лица по регистрация в Агенцията по вписвания, вследствие на който те са отказали да впишат новото ръководство на "Александровска" болница и болница "Лозенец". Проверката беше назначена, след като здравният министър призова министърът на правосъдието да провери действията на директора на Агенцията по вписванията по случая с болница "Лозенец". Според него, той е отказал да смени ръководството на двете болници след негова заповед. Кацаров обвини директорката на Агенцията в това, че е надскочила правомощията си и е нарушила закона. По-късно от Агенцията по вписванията пратиха позиция до медиите, в която посочиха, че "нямат правомощия да се произнасят по отношение на законосъобразността или правилността на решенията на принципала".

По този повод Петров заяви, че все още не са получили отговор от правосъдното министерство. "Реакцията беше по-скоро провокирана от казуса с "Александровска" болница. В "Лозенец" има обжалване и спиране не по същество, а спиране по вписването от СГС. По същия казус има жалба и от "Александровска" болница, но решението на съда е отрицателно. Те отказват да спрат вписването. Спира го Агенцията. Не е работа на Агенцията да проверява основания. Те се проверяват от съда. Работата на Агенцията е да направи вписването. Не им е работа да преценяват дали някой пише грамотно", обясни Петров. 

За криминалните трансплантации, зам.-министърът на здравеопазването заяви, че Агенция "Медицински надзор" е сезирала ДАНС и здравния министър за тези случаи. ДАНС е препратила информацията и до ГДБОП. "Не подлежи на съмнение, че бившият здравен министър е бил сезиран за тези случаи", обясни Петров. По думите му, процесът около тези незаконни трансплантации е продължил около година и половина. 

Припомняме, че директорът на болница "Лозенец", известна още и като Правителствена болница, проф. Любомир Спасов, както и Съветът на директорите на здравното заведение бяха освободени от служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров. Като причини за уволненията Кацаров посочи "източване на Здравната каса и извършване на незаконни трансплантации" и разкри, че в периода от 2019 г. до 2021 г. са извършени 14 трансплантации от живи донори на бъбрек. Всички донори са млади хора от Украйна и Молдова.   

"В украински вестници се появи информация за починал донор. Извършваме проверка и по тези сигнали", каза още Петров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ