Сериозен недостиг на медици в битката с COVID-19. Ще се наемат студенти и лекари от ДКЦ-тата
Навлизаме в доста сериозна фаза на епидемията на Covid-19 на територията на нашата страна. Най-сериозен е проблемът в момента с медиците на първа линия. Имаме сериозен недостиг по отношение на техния физически капацитет. Всички са изморени, голяма част от тях са заразени, голяма част от тях са болни, някои са и в реанимациите, а има и карантинирани такива. Имаме нужда от помощ. Решението го виждаме в активното участие на лекарите в доболничната помощ и по-специално тези в специализираната извънболнична медицинска помощ - специалистите в ДКЦ-тата. Лекарите в лечебните заведения работят 24 часа, 7 дни в седмицата за всички нас", обясни министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на редовния седмичен брифинг на Националния оперативен щаб.
Той обясни, че ще се настоява кметовете в общините, в които има сериозен недостиг на медицински специалисти, да организират срещи и да се осигури помощ от страна на медиците от доболничната помощ. "Ще проведем конферентна връзка с ректорите на медицинските университети, за да обсъдим възможността студентите, които са 6-ти курс "Медицина" и карат държавните си практики, да помогнат на лекарите в лечебните заведения и това да се счита за техен стаж и да се признава", поясни министърът.
За последното денонощие 1472 са новите случаи на COVID-19 у нас при направени 8738 PCR теста. Общият брой на регистрираните случаи на коронавирус в страната става 33335, от които 14689 са активни, според данните, публикувани на Единния информационен портал. В болница са настанени 1732 пациенти, от които 107 са в интензивни отделения. 29 души са изгубили битката с болестта през последното денонощие, като така броят на починалите от началото на епидемията у нас става 1048. За последните 24 часа са излекувани 184 души, a оздравелите от началото на пандемията стават общо 17598.
Медицинските служители към момента са 1727 от началото на епидемията, като активните случаи са 590, като 513 са на домашно лечение, 74 са настанени в лечебни заведения, а трима са в интензивни структури. За последното денонощие са 45 позитивните. От тях 14 лекари, 13 медицински сестри, 4 санитари и 4 фелдшери и 10 са друг медицински персонал.
По думите на здравния министър 29 души са изгубили битката с болестта през последното денонощие, като с тях броят на починалите от началото на епидемията у нас става 1048. "Прави впечатление, че вече има хора на по-млада възраст. Имаме починал на 50 години със сърдечно заболяване, мъж на 40 години, за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания, жена на 46 години със сърдечно заболяване", поясни той.
Петте области с най-много пациенти, които са хоспитализирани в лечебни заведения, са София-град с 425 случая, Пловдив - 208, Благоевград - 197, Бургас - 97 и Шумен с 82.
Трябва да се спазват мерките и да се търсят решения как да се намали броя на хората, които се разболяват, отбеляза здравният министър. И поясни, че този следобед имат среща с Асоциацията на заведенията, за да търсят съвместни решения, които да дадат резултат.
България е на 21-во място по заболеваемост сред 31 държави в Европа и на 4-то на Балканите. По смъртност минаваме едно място назад, като сега заемаме 9-то място в ЕС и на 4-то място на Балканския полуостров. За изтеклите 14 дни в зелената зона остана само област Видин със заболеваемост под 20 на 100 000. 14 от областите преминаха в оранжевата зона - там са най-много. И в червената зона има 6 области - Благоевград, Габрово, Сливен, София-град, Търговище и Шумен. Като краткосрочна прогноза може да се каже, че този процес ще продължи и по-голяма част от областите в оранжевата зона следващата седмица ще попаднат в червената зона, прогнозира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му продължава тенденцията за увеличаване на смъртността, но в сравнително по-ниски темпове в сравнение със заболеваемостта. "Продължава да се затвърждава тенденцията за постепенно намаляване на възрастта на засегнатите лица, без обаче това да води до по-висока смъртност", поясни доц. Кунчев.
185 лаборатории докладват ежедневно своите положителни случаи. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев.
"Пролетта казахме за трите Д – дисциплина, дезинфекция и дистанция. Сега слагаме едно 4-то Д – витамин Д. Предупреждавам да не се взимат свръхдози. Той се взима с прекъсване от 10 – 15 дни. 4 капки е нормалната доза за възрастен или около 1 – 2 капки за деца според възрастта.
Маските не предпазват на 100%, но значително намаляват възможността да се заразиш", каза още Кантарджиев.
Училищата в София, в които има ученици или учители с положителни проби за коронавирус, са общо 78. Заразените са 114 ученици и 49 учители. Това води до карантиниране на 3 396 ученици и 210 учители. Детските градини със случаи на COVID-19 в столицата са 20 със 7 потвърдени при деца и 26 - при служители. Данните за развитието на пандемията в София представи директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев. Той подчерта, че кривата за проследяване на заболеваемостта в града ясно показва увеличението на положителните проби.
Припомняме, че от днес е в сила заповед на министъра на здравеопазването, с която се въвежда противоепидемична мярка за носенето на маска или друго средство, покриващо носа и устата, на открити обществени места. При струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м гражданите трябва да носят маска или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал, шлем и др.).
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.