Ще се наложи мярката 60/40 да се преразгледа, смята бившият финансов министър Симеон Дянков

Общество

"Правителството има правилен подход за справяне с кризата. Повечето държави вече са отделили между 10-15% от БВП за справяне с кризата. Тези 10 млрд. лева са по-малко от това. Вече въпросът е как да се използват и колко бързо. На този етап кризата е здравна. Първо трябва да направим всичко, така че хората да са здрави. Това за икономиката означава спад в търсенето и в предлагането. В момента голямата икономическа цел на правителството е да се подпомагат домакинствата и бизнеса. Трябва да се мисли за още по-обхватни схеми за подпомагане на обществото. Според мен отговор на тази тема ще дойде след месеци". Това заяви в ефира на Нова телевизия бившият финансов министър и икономист Симеон Дянков. Той е във Вашингтон и спазва сериозно мерките за сигурност.

Според него тепърва ще се мисли и под каква форма да се опрощават част от кредитите на фирмите. Дянков похвали бързото влизане в сила на мярката 60/40 и отчете, че подобни мерки съществуват в над 120 държави.  Той е категоричен, че ако се подпомагат домакинствата ще се излезе по-лесно от кризата.

"С времето е необходимо да се преразгледа и мярката 60 на 40, като държавата поеме по-голяма тежест. Въпросът не е дали работните места се запазват, а къде е потреблението. Световният опит показва, че потреблението се възстановява по-бавно", каза още Дянков.

Според него кризата ще премине през три фази. "Ние сме в първата - здравни мерки, с които правителствот се справи добре. Тази карантина е важна. Втората е как в този период и потреблението, и търсенето да се запазят в някакво ниво. Третият период е как като се излиза от кризата, домакинствата и бизнесът да не са задлъжнели много", коментира Симеон Дянков. Според него трябва да се прекратят всички процедури по несъстоятелност, тази тема е на следващ дневен ред. "За да не се случи това, трябва да се дават още пари. Държавата трябва да е щедра. Това е криза, която не сме виждали от дълго време. През последните години кризите бяха на търсенето. Нямало е достатъчно пари, но бизнесът работи. Сега и той не работи, и парите трябва да се фокусират там", добави бившият финансов министър.

Според Дянков отварянето на суап линията между ЕЦБ и БНБ е правилен ход. За него това е второстепенна стъпка, но е хубаво да има подобен вид осигуровка. Той обаче смята, че мерките трябва да се насочат и към други групи хора, например тези, които са се завърнали от чужбина.

"Определено ще сме по-сигурни в Еврозоната. В момента ЕЦБ е основният финансиращ мерките за кризата в Европа и това, че България е изключена от тези мерки, защото не сме част от Еврозоната, определено ни пречи", каза Дянков и подчерта, че Европейската централна банка е отпуснала 4 пъти повече средства от Европейския съвет. Той съветва правителството да обърне внимание на кризата на потреблението. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Археолози откриха непокътнат град на маите в биосферния резерват Калакмул
Международния институт за стратегически изследвания в Лондон: Руски дронове са шпионирали страни от НАТО без ответна реакция
Бизнес притча за Хронос и Кайрос
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Изкуственият интелект отвъд еуфорията
Младежкият доброволчески отряд към СО изгражда сензорна градина за кучета в Animal Rescue Sofia
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите