Ще скочат ли сметките за мобилен телефон след отпадането на роуминга в ЕС?
Краят на високите цени за роуминг в рамките на Европейския съюз настъпва на 15 юни. Това договориха Европейският парламент и страните-членки. След тази новина обаче се появиха опасения, че мобилните оператори ще повишат цените на услугите си.
„10 години се борим да има безплатен роуминг. Това е голямо постижение по отношение на потребителите”, заяви в студиото на Нова телевизия Веселин Божков, председател на Комисията за регулиране на съобщенията.
„Безспорно има съпротивление от страна на операторите. Поетапното намаление на цените за роуминг започна през 2014 година”, обясни още Божков.
По думите му оттук нататък има два риска.
„Единият е така нареченият ефект на „водния матрак” – когато намаляваш цените на едро, се увеличават на дребно”, обясни Божков.
Той обаче увери, че няма да позволят това на операторите.
„Първо, обикновено сме подписали договори за 24 месеца, тоест за 2 години напред. Тоест вече имаме тарифни планове. Второ ще се сблъскат две тенденции. Едната е за ефективна конкуренция”, обясни Божков.
По думата му битката е за всеки клиент. „Всеки един оператор се бори за пазарен дял. В последните години имаме много разнообразни тарифни планове, по-качествени услуги”, подчерта той.
Божков обясни, че има опасност потребителите да се опитат да злоупотребят. Като например потребител да купи карта у нас, за да я ползва в страна, където телефонните услуги са по-скъпи. Дори има опасност потребители да купуват карти и да ги препродават в чужбина.
„Операторите обективно ще си търсят правата и ще искат обяснения”, заяви Божков.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
МАЕ със съвети към хората как да се справят с по-високите цени на енергията
Енергетика |Министър Трайков: Никой не трябва да плаща за ток и стотинка повече от потребеното
Политика |Novartis разширява онкологичното си портфолио със сделка за милиарди
Компании |Културни кодове: 12 причини, поради които рециклирането на пластмаса се проваля
Любопитно |Tesla води преговори с китайски фирми за закупуване на соларно оборудване на стойност 2,9 млрд. долара
Технологии |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.