Скандал с обезщетенията за загиналите в катастрофата край Своге

Скандал с обезщетенията за загиналите в катастрофата край Своге

Скандал с обезщетенията за загиналите при катастрофата край Своге. По 10 лева обезщетение, вместо полагащата се по закон сума в размер на 50 000 лева, получиха три от семействата на загиналите. Сигналът дойде от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Застрахователното дружество обаче отрича. Близките изпратиха отворено писмо до премиера.

„Тези 10 лв. бяха последното нещо, което сме очаквали от една застрахователна компания. В крайна сметка, фактите говорят, че превозвачът по време на събитието е имал валидна застраховка”, заяви за „Здравей, България” по Нова телевизия Пламен Златанов, който е един от загубилите близък в катастрофата.

„Ние сме представили всички валидни документи при предявяване на претенции към компанията. След близо вече 9 месеца има становище на Комисията по надзор. Становището е ясно  - има решение от 18 април, което казва в срок от 5 дни да се изплати сумата по обезщетението”, посочи още той.

„Г-н Проданов каза вчера доста силни думи по отношение на нас - че ние сме фалшификатори,  и мошеници и сме извивали ръцете на „Булинс”. Удостоверение за наследници и акт за смърт - това бяха документите, които изискаха. След това те поискаха още документи, които те ще си съберат по служебен път. Обидени сме много по отношение на това, че те ни изкараха, че ние фалшифицираме документи”, коментира Радка Манолова, която също е загубила близък в катастрофата.

„По никакъв начин ние не сме се произнесли с обезщетение. Ние сме отказали такова, поради липсата на доказателства за извършен обществен превоз. Той може да бъде редовна линия или случаен превоз. Няма доказателства нито за едното, нито за другото”, коментира Стоян Проданов – изпълнителен директор на „Бул инс”. 

По думите ум случайният превоз изисква да има пътен лист, фактура, договор, да има списък, който е попълнен от превозвача. „Нищо от това не е представено. На база на това ние смятаме, че договорът за злополука на пътниците в обществения транспорт не покрива такъв риск, тъй като това пътуване няма характер на случаен превоз”, каза още Проданов.

„Това, което ни е представено, дава основание да постановим отказ. Когато има годни доказателства, ние сме готови да предоставим обезщетения”, посочи още той.

„Ние по никакъв начин не сме изплатили обезщетение, така че това не бива да бъде асоциирано с обезщетение”, отбеляза и днес Проданов в ефира на bTV. Платили сме принудителната административна мярка, която обжалваме, категоричен беше той. По думите му в принудителната административна мярка има единствено споменато да има плащане.

„След представяне на доказателства ние ги разглеждаме и преценяваме дали да изплатим обезщетения или да произнесем законен отказ. В законния срок сме произнесли отказ, а КФН може да ни препоръча, не може да ни задължи”, каза още Стоян Проданов.

Нашето становище е изградено на база на това, застраховката Злополука в обществения транспорт покрива определени рискове, но ние смятаме че това пътуване няма характеристиките на обществен превоз. Той може да бъде извършван по регулярна линия, може да бъде извършван на случаен или специализиран, но всичко това е извън характеристиките на това пътуване”, категоричен беше Стоян Проданов.

Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи, посочи в отговор, че може би възрастните жени от Световрачане са стопирали автобуса. „Излиза, че това едва ли не е споделено пътуване, това са несериозни неща”, коментира още Тодоров.

По думите му дори и да има нарушение от фирмата, която прави пътуването, то е нарушение на транспортното законодателство, имаме издадена застраховка, въпросната фирма не е случайна, тя има издаден лиценз”, отбеляза Владимир Тодоров.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ