Скок с 16% на учителските заплати от 1-ви януари догодина
Договорихме увеличението на учителските заплати с 16% от 1-ви януари 2021 г., съобщи в интервю за Агенция „Фокус“ председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева.
Малко по-късно днес бе подписан и колективният трудов договор, който предвижда стартовата основна заплата за учител да стате 1260 лв. от следващата година. Минималните възнаграждения на старшите учители ще достигнат 1300 лв., а на главните – 1350 лв. Директорите на детски градини и училища ще получават не по-малко от 1535 лв., а заместник-директорите – 1420 лв., предвижда документът, парафиран от просветния министър Красимир Вълчев.
Увеличава се и възнаграждението за класните ръководители на 46 лева месечно за водене на задължителна документация и консултации с родители, деца и ученици.
С 30 лева месечно ще се компенсират и разходите за консумативи на учителите, които водят обучение от разстояние в електронна среда в условията на епидемии, пандемии, енергийни кризи, извънредно положение или други случаи на непреодолими събития, които ще се изплащат като допълнително трудово възнаграждение (ДТВ) за времето на провеждането му.
За допълнително обучение на ученици, които са отсъствали повече от десет учебни дни от училище поради заболяване, или за консултации на ученици в самостоятелна форма на обучение поради здравословни причини, ще има възнаграждение от 15 лв. за всеки проведен час.
Средствата за ДТВ за постигнати резултати от педагогическите специалисти се планират в рамките на бюджетите в размер не по-малко от 4,2% и не повече от 5,0% от годишния размер на средствата за заплати.
КТД предвижда също образователните институции да планират не по-малко от 2,5 % и не повече от 3,5% от годишния размер на средствата за заплати на непедагогическия персонал за допълнително възнаграждение.
Предвижда се обезщетението при пенсиониране за учителите да е в размер на 11 брутни заплати от 1 януари 2021 година, които ще се осигуряват по национална програ
Разработени са и мерки за работа в условия на епидемия от COVID-19, в които са описани всички случаи при евентуално болни деца в детските градини. "Детските заведения работят вече по тези мерки. Такива мерки сега разработваме за училищата, така че всеки директор да знае какво предстои, какво го чака и какви стъпки трябва да предприеме.", съобщи още Янка Такева. От гледна точка на COVID българската образователна система е подготвена за всички случаи. Подготвени сме от гледна точка на дезинфектанти и поддържането на висока хигиена в училищата и детските градини. Ще отговорим на всички родителски искания и очаквания. Нека всички родители и всички учители да бъдат спокойни за това, че първата основна грижа през тази учебна година ще бъде опазване живота и здравето на учениците, учителите и останалия персонал, който работи в системата на средното образование", каза още Такева.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.