Тази Коледа със сигурност ще е по-скъпа от предходната, обясни експерт

„Тази Коледа със сигурност ще е по-скъпа от предходната. От последните два три месеца наблюдаваме устойчива тенденция на нарастване на цените. Към този момент потребителската кошница е поскъпнала с 11 лева в сравнение с миналата година, което е ръст между 13% и 14% на база 27 основни продукти. Тук става въпрос за цени на едро и средни цени“. Това заяви пред Нова телевизия председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов.
По думите му продуктите, които задържат цената си, са свинското месо и оризът. Те ще ни струват точно толкова, колкото и през 2020 г.
„При захарта имахме едни доста стабилни цени дълъг период от време - сега поскъпването е с около 20%. При яйцата и пилешкото месо сме около 20%. При олиото поскъпването е над 45%. Там трябваше да сме свидетели на една тенденция към спад на цената, вследствие на добрата реколта и по-ниското световно търсене на слънчогледово масло, но кризата в енергийния пазар реши друго. Бобът е нагоре с около 10-15%. Всички продукти с изключение на свинското месо са нагоре“, обясни той.
Иванов заяви, че при плодовете и зеленчуците няма някакви драстични изменения спрямо нивата от миналата година, тъй като те са бързоразвалящи се продукти и зависят от времето на реализация.
„Нивата при доматите са по-ниски от миналата година, но пък няма краставици. Там проблемът ще го усетим през пролетта на 2022 г., защото всичко, което се залага сега – разходите за по-скъпите торове и разходите за отопление на оранжериите, ще се пренесе в производството за следващата година“, обясни той.
Иванов обясни, че в България като цяло е много по-евтино, отколкото в други европейски страни, като това се дължи на другите разценки и структурата на пазара.
„Постоянно се спекулира, че в Германия е по-евтино от България. За едно и също качество ние сме доста проценти под пазара. Друг въпрос е ако се сравняват доходи на населението, защото това е взаимодействие между доходи и разходи. Ако с нашите доходи имахме разценки като тези в развитите държави, никак нямаше да ни е лесно“, коментира той.
Експертът е категоричен, че високите цени се дължат на кризата на енергийния пазар.
„В на енергийния пазар няма равновесие. Ще продължаваме да наблюдаваме тези цени, докато там няма равновесие“, обясни той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.