Ученици ще получават стипендии и заплати за дуално обучение

Ученици ще получават стипендии и заплати за дуално обучение

27 ученици от единственото училище по механоелектротехника в София и Софийска област "Н.Й. Вапцаров", ще бъдат специално обучавани от тази година за професия „Електротехник“ по проекта за дуално обучение ДОМИНО („Дуално образование за модерните изисквания и нужди на обществото“) .

Учениците ще имат възможност да съчетаят учебния процес с трудов опит във водещи компании в различните сектор и ще специализират умения в  „Електрообзавеждане на производството” като бъдат разпределени за дуално обучение в шест фирми. Това стана ясно днес при официалното стартиране на проекта ДОМИНО, който тръгва едновременно в 16 професионални гимназии в 11 града в цялата страна. Близо 400 ученици ще се обучават в общо 5 професии по системата „учене чрез работа“ по швейцарски модел в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Стартът на ДОМИНО бе даден официално от Нестле България - една от първите компании, заявили желание за участие в проекта и останалите партньори в него - ЧЕЗ, Фесто, Алфалифт, ЛЕМ, Райхле и Де Масари на специално събитие в столичната професионална гимназия "Н. Й. Вапцаров". На откриването на паралелката и официалния старт на проекта ДОМИНО присъстваха президентът Росен Плевнелиев, заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов и посланикът на Швейцария у нас Денис Кнобел.

Учениците от паралелката в София ще са на реални работни места и ще имат наставници, съобщи пред журналисти днес директорът на училището Мардирос Зовикян. Когато са в 11-и и в 12-и клас, ще изучават теория два дни в училището, а три дни ще имат практика в предприятията. Тогава учениците ще получават заплати, а преди това - в девети и в десети клас, ще получават месечна стипендия от 50 лева. Средствата за тези стипендии също са по проекта ДОМИНО. Заплатите на учениците в 11-и и в 12-и клас ще се поемат от фирмите, участници в проекта.

"Като част от швейцарска компания и предвид постоянния ангажимент на Нестле към младежката заетост, да бъдем част от този проект за нас е още една възможност да допринесем за развитието на младите хора в страната,“ заяви Хуан Карлос Пералехо, изпълнителен директор на Нестле България.

Мартин Крон, мениджър на фабриката на Нестле за шоколадови продукти и бисквити в София, пък сподели, че е възпитаник на същата система на обучение и разказа, че е започнал своята кариера в Нестле през "далечната 1995 г." по програма за дуално обучение. Ето какво още коментира той пред репортер на "Мениджър Нюз":

- Г-н Крон, Нестле България е активно ангажирана с проекта ДОМИНО от самото начало. Каква по-конкретно е подкрепата на компанията по този проект?

- Да, така е, от самото начало ние подкрепяме проекта ДОМИНО, като предлагаме възможност за натрупване на практически опит по професиите, които биха допринесли най-много за различните компании. Работим с училищата и други компании за развитието и усвояването на практически познания. Защото теоретическите се придобиват в училището. Това е начинът, по който оказваме подкрепа на проекта.

- Тоест, вие осъществявате връзката между компаниите и училищата?

- Точно така, ние си партнираме с други компании, но най-вече с училищата, и разбира се, с екипа по проекта ДОМИНО, за да направим възможно това да се случи.

- Дуалното обучение не се ли разминава с мечтите на младите хора за престижни и скъпо платени професии? Какви предимства има то?

- За мен дуалното обучение е по-добро и напреднало в сравнение с чисто теоретическото образование, тъй като в училище учиш теоретичната част доста задълбочено първите две години. Но с дуалното обучение, през втората година вече имаш възможност да прекарваш време в компанията, където да придобиеш опита как да приложиш теорията на практика. Имам предвид не само да наблюдаваш и следваш хората, но и със собствените си ръце и с подкрепата на работещите специалисти да приложиш наученото на поточната линия, да почувстваш истинския свят. Вече знаеш не само наученото от книгите, но и как то работи. И този опит определено дава предимство, защото вече не си само човекът, станал току-що от чина, но и човекът, който наистина има познанието. Когато правиш нещо със собствените си ръце, получаваш познание, което не е описано в книгите и за да го разбереш, трябва да придобиеш собствен опит.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул