Британските университети водят в глобална класация преди Брекзит

Британските университети водят в глобална класация преди Брекзит

Британските университети водят в глобална класация преди Брекзит

Университетите в Обединеното кралство са на първо място в 13 от общо 48-те категории в глобалната класация на QS - World University Ranking на висшите училища, обхващаща 1200 ВУЗ-а по света. Така британските университети печелят три категории повече от миналата година. Но водещи по брой университети в челните позиции за отделни специалности, все още остават САЩ.

Съставителите на класацията предупреждават обаче, че силното представяне на Великобритания може да бъде неблагоприятно засегнато от Брекзит, ако бъде прекратен достъпът до европейско финансиране и изследователски партньорства. 

"Голяма част от високо ценените изследвания, които допринесоха за успеха на университетите в Обединеното кралство тази година, са резултат от сътрудничеството с университетите на ЕС и като следствие от участието в образователни схеми на ЕС", каза Бен Соутер, ръководещ изследването. По думите му успехът на британските университети отразява ползите от принадлежността към европейските изследователски мрежи, като "Хоризонт 2020", и схемите за обучение в чужбина, като "Еразъм+", както и от тясното сътрудничество с изследователи и университети по целия свят.

Като цяло класацията показва, че американските университети заемат най-много места. Великобритания е на второ място, следвана от Австралия, Китай и Германия. Британските университети все още привличат студенти от ЕС. По последни данни броят на кандидатите от ЕС за редовно обучение през миналата година е бил по-висок, отколкото през 2017 г., като броят на приетите от ЕС е рекордно висок.

Ръководителите на британски университети миналия месец подписаха съвместно писмо, в което предупредиха, че може да отнеме "десетилетия да се възстановят" от евентуален Брекзит без сделка. Те изразиха загриженост за загубата на академичен персонал и студенти от ЕС, както и от загубата на предстоящото европейско финансиране за научни изследвания на стойност 90 милиарда паунда. Министерството на образованието заяви, че всички граждани на ЕС, пребиваващи в страната преди края на 2020 г., могат да кандидатстват по схемата на уседналост (EU Settlement Scheme).

Правителството се стреми да договори и бъдещия достъп до европейските изследователски мрежи и да защити споразуменията за обмен на студенти.

Класацията показват представянето на повече от 1200 университета по света, разделени в отделни тематични области. Харвардският университет и Масачузетският технологичен институт в САЩ все още заемат най-високите места, доминирайки много от научните, инженерните и технологичните дисциплини. От британските университети Оксфорд заема най-добрите места сред редица дисциплини, включително английска литература, география и археология, докато Кеймбридж е най-добре представен в дисциплината анатомия.

Класация съдържа много широк кръг от академични специалности и висши учебни заведения. 

  • За спортните предмети световният лидер е университетът Loughborough в Лестършир, Обединеното кралство, следван от университета в Куинсланд, Австралия.
  • Кралският колеж по изкуствата в Лондон е най-високо оценен за изкуство и дизайн.
  • За архитектурата най-доброто е училището е Бартлет, част от Университетския колеж в Лондон. 
  • Лондонското училище по икономика е на първо място за социална политика.
  • Университетът в Шефилд е на второ място в света за библиотечно и информационно управление след Университета на Британска Колумбия в Канада.
  • За медицинските сестри най-високо се класират Университета на Пенсилвания в САЩ и Кингс Колидж в Лондон.
  • В туризъм и свободното време първите две са училищата по хотелиерство в Лозана, Швейцария и Университета на Невада в Лас Вегас.
  • Институтът по образование, част от Университетския колеж в Лондон, е на първо място в сферата на образованието, а Университетът в Съсекс е най-високо класиран за проучвания и развитие.
  • Що се отнася до философията, Университетът на Питсбърг е с най-висока оценка, следван от Рутгерс, държавния университет в Ню Джърси и двата в САЩ.
  • В приложните изкуства първит са Школата Джулиард в САЩ и Университетът за музика и сценични изкуства във Виена.
  • За стоматологията Каролинският институт в Швеция е на първо място, следван от Академичния център по стоматология в Амстердам, Холандия.
  • Холандците заемат и първо място в комуникациите с университета си в Амстердам.
  • За класически езици и литература, най-добър е университетът Сапиенца в Рим.
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ