Университетът "Кеймбридж" разследва връзките си с робството

Университетът Кеймбридж разследва връзките си с робството

Университетът "Кеймбридж" разследва връзките си с робството

Английският университет "Кеймбридж" ще разследва историческите си връзки с робството и как може да се е сдобил с финансиране в миналото от тях, предаде Би Би Си. 

"Кеймбридж" е стартирал 2-годишно проучване, в което ще бъдат разгледани архивите му, за да се види дали той е спечелил финансова подкрепа от търговията с роби. 

"Не можем да променим миналото, но не трябва и да се опитваме да се крием от него", коментира проф. Стивън Труп - вицеканцлер на "Кеймбридж". Той смята, че изследването ще помогне на университета "да признае ролята си по време на тази мрачна фаза от човешката история". 

В учебната институция е назначена специална работна група от учени, включително от катедрата по африкански науки, която ще търси освен възможните финансови ползи и подаръците, получавани и свързани с робството, и други знаци от символично значение като издигнатите от "Кеймбридж" паметници или преименуването на негови сгради. 

Междувременно учените посочват, че друг университет - на Глазгоу в Шотландия, е създал център за изследване на робството, след като открил, че е получил дарения през 18 и 19 век, произхождащи от печалби от търговията на роби. Към днешна дата даренията биха възлезли на сума от около 198 млн. паунда. 

Учебните институции във Великобритания и САЩ са изправени пред въпроси, свързани с наследството им от връзки с робството и дали са били финансирани по този начин през 18 и 19 век. 

В "Оксфорд" например имаше дългогодишен спор за статуя на Сесил Роудс - спорен колониален политик от 19-ти век.

В Харвардския университет в САЩ думата "master" беше премахната от академичните титли заради опасения, че има асоциации с робството. Юридическото училище в Харвард освен това промени официалния си печат, тъй като включваше герба на брутален търговец на роби от 18-ти век.

Университетът в Джорджтаун пък се съгласи да предложи подкрепа на потомците на повече от 200 роби, които университетът е продал през 19 век.

Председателят на губернаторите на Университета в Източен Лондон призова всички висши училища във Великобритания, които имат връзка с робството, да допринесат за фонд за обезщетение в размер на 100 милиона паунда, който ще подкрепя учениците от етническите малцинства.

Друг британски университет, Нюкасъл, също наскоро направи откритие, което показа колко скорошни може да бъдат връзките с робството. Изследователката Хана Дъркин откри самоличността на последния оцелял роб от трансатлантическите кораби с роби. Бившата робиня Сали Смит е докарана от Западна Африка в САЩ през 1860 г. и е живяла в Алабама през 1937 г., оставайки над 70 години в плантацията, където е била поробена, 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ