България има 15 000 дози от хининовия медикамент хлорохин

България има 15 000 дози от хининовия медикамент хлорохин

„В страната има осигурени 15 000 дози хлорохин, които ще бъдат давани на пациенти в по-леко състояние, за да не се стига до толкова тежки усложнения". Това заяви в ефира на Нова телевизия директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов. Той уточни, че тепърва ще се мисли алгоритъм, по който лекарството да достига до пациентите, а целта е да се започва лечение, преди да се стигне до тежки усложнения. Медикаментът е на хининова основа. Лекарствата на тази база са сред използваните за лечение за пациенти с коронавирус в болници. Лекари обаче многократно предупреждават, че не са за масова употреба, а могат да се прилагат само по точна преценка на лекуващите екипи. 

„Може би ще променим тактиката. Може да търсим тези пациенти и да им даваме по-рано лекарства. А не, когато ги интубираме“, поясни Балтов. Той уточни, че хлорохинът може да се дава и в домашни условия.

„Почивните дни и хубавото време са проблем и това ни тревожи много. Това, което правят недисциплинираните хора, ще се отрази до 10 дни. Тогава ще започнат да растат случаите. Не мислете, че това е просто хипотеза. Вирусът вече витае във въздуха на София“, поясни Балтов.

По думите му в страната има сериозна реорганизация на всички лечебни заведения. „В началото, когато бяха първите случаи, ние бяхме с еднократни облекла, взети от кампанията с чумата. Само за един ден в „Пирогов“ се изхабиха 70 костюма. Знаете ли какво облекчение настъпи, когато получихме тези за многократна употреба?! Освен това в момента няма място в България, където да няма маски“, поясни Балтов.

Според анестезиолога и член на ръководството на УМБАЛ „Софиямед” д-р Иван Колчаков, ситуацията в България не е овладяна, а управляема. А страната ни е от малкото, които умело управляват пандемията. „Вече се гордея, че съм лекар и че съм български лекар. Ние слагаме в малкия джоб системите на най-богатите и големи държави. Ние даваме пример как трябва да се правят нещата“, заяви д-р Колчаков в студиото на Нова телевизия.

„Този вирус не е истински организъм. Това е една много първична молекула, която не се размножава. Ние я произвеждаме. Ако спазваме мерки за хигиена, това същество не може да се размножава. Ние знаем как да го ограничим”, обясни той.

Според анестезиологът все още няма достатъчно статистика колко от инфектираните с коронавирус биха могли да се подложат на лечение с хлорохин.

„Лечението има и токсични странични ефекти и зависи от придружаващите заболявания. Старият опит е от десетилетия, когато е лекувана маларията. Франция беше пионер, тъй като там има много бивши колонии, в които се наблюдава малария. Това е единствената европейска държава, която продължаваше да произвежда медикамента”, каза още д-р Колчаков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ