Вноската за пенсия ще расте. Трябва да е до 30% от осигурителния доход, изчисли НОИ

Вноската за пенсия ще расте. Трябва да е до 30% от осигурителния доход, изчисли НОИ

В следващите години ще се увеличава размера на трансфера от бюджета към НОИ, за да може да бъдат обезпечени пенсиите. Причината за това е, че размерът на осигурителната вноска не е достатъчен за покриване на разходите. Вноската за пенсия за най-масовата трета категория труд е 19,8% от осигурителния доход, но за да се покрият разходите, трябва размерът й да е малко над 30 на сто, показва доклад на Националния осигурителен институт.

Разликата между действителния и необходимия размер на вноската е ключов показател за финансовата стабилност на пенсионната система. Той се изчислява по специална формула - според броя на осигурените и на пенсионерите, както и според това пенсията какъв процент от заплатата замества.

По данни на НОИ в периода 2019-2036 г. ще има известно подобрение и необходимият размер на вноската за пенсия ще бъде малко над 24%. Най-малка ще е разликата между действителния и нужния размер на вноската между 2030 и 2040 г., когато се очаква и най-нисък дефицит в ДОО. След това обаче разликата отново ще нарасне, показва актюерската прогноза на осигурителния институт.

Ако през 2018 г. трансферът от държавния бюджет за покриване на недостига за пенсии е бил малко над 3,8 милиарда лева, прогнозата за 2020 г. е за малко над 4,1 милиарда лева, а през 2022 г. вече достига над 4, 5 милиарда. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Един век преди AI: Борсовият електрически балон, светлото бъдеще и Голямата депресия
Проф. Ива Христова: Супергрипът вече е в България
Българският лев (1880 - 2025): Животът на една валута
Банките припомнят: Настройването на платежните системи към еврото ще продължи до 2 януари
Синята зона остава безплатна до 4 януари
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
България през 2025 година: Протести, Шенген и една неуловима черна пантера (СНИМКИ)
Холивудската звезда Джордж Клуни и семейството му получиха френско гражданство