Японски университет спря да назначава професори пушачи
Университетът на Нагазаки в Япония обяви, че спира да наема професори и преподаватели, които пушат, предават международните медии. Това е първото подобно решение на японски държавен университет, а може би и първо в света, отбелязват наблюдатели.
Все пак университетската администрация оставя възможност за изключения, като уточнява, че такива ще се допускат, ако кандидатите обещаят да спрат вредния навик след поемането на длъжността.
Новата политика отразява нарастващата тенденция за забрана на тютюнопушенето във всички обществени пространства в Япония, включително в ресторанти и барове, преди началото на Олимпийските игри в Токио и Параолимпийските игри през 2020 г. Политиката отразява и нарастващите усилия на компаниите от частния сектор да прилагат правилата за забрана на тютюнопушенето.
"Работата ни като университет е да развиваме човешките ресурси и се чувстваме задължени да обезкуражаваме хората да пушат, също както някои компании започнаха да не набират кадри, които са пушачи", коментира Шигеру Коно, президент на университета.
Говорителят на университета в Нагасаки Юсуке Такакура пък каза пред АФП, че са стигнали до заключението, че "пушачите не са годни за образователния сектор". Той добави, че учебното заведение е потърсило правен съвет и не смята, че политиката противоречи на законите за дискриминация.
Забраната следва приемането от университета на "пътната карта за непушачи", публикувана през ноември 2018 г., която включва премахването на 10 зони за пушене в кампуса на учебното заведение стъпка по стъпка.
Япония отдавна се различава от развитите страни по отношение на тютюнопушенето - тя се счита за рай за пушачите, където пушенето е разрешено в много ресторанти и барове. Нови закони на Токио сега забраняват пушенето в ресторантите, независимо от големината им. Ресторантите могат да създадат отделни помещения за пушене, но клиентите не могат да ядат или пият там.
Пушенето е изцяло забранено и в училищни помещения - от детските градини до гимназиите, въпреки че пространство може да бъде отделено извън университетските и болничните сгради.
Световната здравна организация (СЗО) е дала на Япония най-ниската си оценка за усилията за предотвратяване на пасивното тютюнопушене и Токио дори има по-лоши резултати в региона в сравнение със страни като Китай и Южна Корея, припомня БНТ.
Въпреки това употребата на тютюн в Япония намалява в съответствие с по-широката световна тенденция.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.