Започва поетапното осигуряване на болнични легла за пациенти с COVID-19

Започва поетапното осигуряване на болнични легла за пациенти с COVID-19

Започва поетапното осигуряване на болнични легла за лечение на пациенти с COVID-19 на територията на София, както и съответните болници, в които ще се приемат нуждаещите се. Това е описано в заповед на директора на Столичната регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев като заповедта влиза в сила от сряда, 18 август. 

В документа е указано при какви нива на заболеваемост на 14-дневна база в коя болница колко легла е необходимо да се осигурят. 

При втора степен на заболеваемост според Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, в 16 столични болници ще трябва да бъдат осигурени 552 легла. От тях 511 са за пациенти в неусложнено състояние, а останалите 41 в интензивни отделения. 

При трета степен на заболеваемост, трябва да се осигури лечение на пациенти с коронавирус в общо 1339 легла. От тях 1228 са за пациенти в неусложнено състояние, а останалите 111 за интензивно лечение.

При най-висока степен на заболеваемост - 4 ниво, според Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, в 25 столични болници ще трябва да бъдат осигурени 1435 легла, като 200 от тях ще бъдат за болни, нуждаещи се от интензивно лечение, се посочва в заповедта.

Временните мерки и дейности за организация и преструктуриране на лечебните заведения, определени със заповедта, ще бъдат променени в зависимост от развитието на епидемичната ситуация на територията на София, се допълва още в документа. 

Междувременно от МЗ оповестиха части от доклада, представен от служебния министър Стойчо Кацаров, представен вчера пред Консултативния съвет по национална сигурност. В него се алармира, че ако не се актуализира бюджетът, министерството на здравеопазването ще бъде изправено пред невъзможност да осигури здравната система при новата пандемична вълна, няма да има средства за допълнителната финансова помощ за медиците, както и за допълнителни ваксини и лекарства, което е предпоставка за затруднение на нейното функциониране и посрещане на нуждите на пациентите от предоставяне на адекватна, своевременна и качествена медицинска помощ.  

В документа се уточнява, че предложената актуализация на бюджета е направена на базата на прогнози за развитие на пандемията, направени през юли, но при по-неблагоприятно развитие, е възможно да възникне необходимост от допълнителни средства за осигуряване на нуждите на здравната система. 

Разходите на МЗ от началото на тази година до края на юли, свързани с мерките за борба с пандемията от COVID-19, са били 442 265 462 лв., е посочил министър Кацаров в доклада си и подробно е обяснил разходването на средствата. 

В началото на август е бил предоставен трансфер към НЗОК - 26 907 740 лв., за осигуряване на средства за допълнителни възнаграждения за работещите на "първа линия". 

С Решение на Министерския съвет от 30 юли 2021 г. е бил одобрен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за бюджета на НЗОК за 2021 г и се предлага увеличение на приходите по бюджета на НЗОК за 2021 г. със 134 500 000 лв. и съответно увеличение на разходите със 134 500 000 лв., припомня министър Кацаров в доклада си. Средствата са необходими за финансиране на нарастването на разходите за лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, за повишаване на цените на отделни медицински дейности и за осигуряване на адекватно финансиране в усложнената епидемична обстановка. 

Актуализацията на държавния бюджет е необходима заради очакваното развитие на пандемията, като са нужни допълнителни средства, които да бъдат осигурени по бюджета на МЗ за 2021 г., в общ размер на 214 052 000 лв., се допълва още в доклада. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ