Започват проверки за наличие на стоки местно производство в търговските вериги

Започват проверки за наличие на стоки местно производство в търговските вериги

От днес започват проверки за специално място за български стоки, местно производство, в търговските вериги. Това заяви в интервю за bTV земеделският министър Десислава Танева във връзка с новия Закон за храните.

"Най-важната промяна в закона е, че ще се даде сигурност на потребителя в това, което купува като качество и безопасност, че етикетът отговаря на съдържанието на продукта. Санкциите са завишени няколко пъти. Ако досега за подвеждане в етикетирането глобата е била от 250 до 500 лв., сега става от 2000 до 5000 лв.", обяви министърът. И уточни, че в магазините ще има обособени места за местно производство, защото такова е и изискването. 

Законът дава възможност българският производител да постави етикет – да го брандира, че продуктът е произведен в България. Въвежда се регистрация на бусовете, които доставят и превозват храни с животински произход и хлебни изделия, а това ще гарантира запазването качеството на храната, която отива до крайния потребител, уточни Танева.

Земеделският министър коментира и предупреждението от Европейската комисия, че България дискриминира вносните хранително продукти с новото задължение веригите да отделят място за местни продукти.

"Не фаворизираме абсолютно никой. Не налагаме никакви ограничения и не забраняваме каквато и да е търговия или достъп на която и да е храна, от която и да е държава. Напротив – всичко, което е направено е с цел равнопоставеност и на българския производител. ЕС е символ на солидарност към всяка една общност, не бива да разглеждаме органа като някакво плашило. Има как да прецизираме чл. 2 от постановлението и го правим“, уточни Десислава Танева. 

По думите й квоти за българска продукция така или иначе няма. "Борим се за равнопоставеност на българския производител, не за фаворизиране", категорична беше Танева. 

"Ще останем в същата позиция на нетен износител на жито, с високи запаси за износ. Има поражения от сушата. Имаме обследвани 28 00 декара напълно пропаднали от суша, основно в Североизточна и Източна България. Около 200 000 декара са с пропадане под 100 %, тоест там се очакват по-малко добиви. Вероятно няма да стигнем рекорда от миналата година, но отново оставаме в същата позиция. Цената на зърното, на брашното и хляба ще се формира по същия начин в качеството ни на нетен износител в зависимост от борсовите цени по света, които запазват миналогодишните си нива", допълни Танева. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ