Заслужава ли си да прехвърлим парите си за втора пенсия в НОИ?

Заслужава ли си да прехвърлим парите си за втора пенсия в НОИ?

Заслужава ли си да прехвърлим парите си за втора пенсия в НОИ?

Не взимайте емоционално решение дали да прехвърлите парите си от втория стълб в НОИ. Това заяви в ефира на bTV Иван Нейков от Балкански институт по труда и социалната политика.

"В момента сме на половината от пътя, в който моделът с втората пенсия ще сработи напълно. Хората, които от 2021 г. ще започнат да се пенсионират и от първия и от втория стълб, всъщност имат 40 години осигуряване в първия стълб и 20 години осигуряване във втория. Не е много коректно да искаме от втория стълб да даде такъв резултат като първия. Истинското сравнение ще стане, когато хората са направили осигуряване и в първия, и във втория стълб по 40 години", поясни Иван Нейков. 

Според него моделът е много логичен и прост – колкото повече пари си инвестирал, толкова по-голяма пенсия ще получиш после. "От тази гледна точка ще има много голяма разлика от пенсиите, които хората ще получават от втория стълб. Ако си се осигурявал над 15 години на средна и над средна заплата, разчетите показват, че ще получиш над 100 – 170 лева втора пенсия. Ако обаче малко години си се осигурявал и имаш малко пари в универсалния фонд, няма как да получиш голяма пенсия, защото приносът е по-малък", обясни още Нейков. 

"Моят съвет е хората да не вземат емоционално решение дали да прехвърлят парите си от втория стълб в НОИ", отбеляза експертът и припомни, че за да се пенсионира човек по първия стълб, трябва да изпълни две условия – възраст и стаж, докато за да получиш пенсия за втория стълб му трябва само възраст.

Припомняме, че три вида пенсии ще се изплащат от универсалните пенсионни фондове, в които за втора пенсия се осигуряват работещите, родени след 31 декември 1959 г. Това предвиждат текстове от законопроекта за промени в Кодекса за социално осигуряване, публикувани за обществено обсъждане от Министерството на труда и социалната политика. Заложените варианти са: пожизнена пенсия за старост, разсрочено плащане на средствата по индивидуалната партида на всеки осигурен и еднократно изплащане на средствата по индивидуалната партида.

Планира се пожизнена пенсия за старост да се плаща, когато размерът на пенсионните спестявания на осигурения във втория стълб позволяват отпускане на този вид пенсия в размер, който не е по-малък от 15% от размера на минималната пенсия за стаж и възраст. Осигурените ще имат право на допълнителна пожизнена пенсия за старост при навършване на възраст за придобиване на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Кандидат-пенсионерите ще могат да се възползват от това право и 1 година преди да навършат регламентираните в Кодекса за социално осигуряване години, но само при условие, че средствата по индивидуалната им партида позволяват да им се отпусне допълнителна пожизнена пенсия в не по-малък размер от минималната пенсия за стаж и възраст. Гарантираният размер на допълнителната пожизнена пенсия за старост не може да бъде по-малък от този, изчислен на база сумата на брутния размер на преведените от Националната агенция за приходите и от Националния осигурителен институт осигурителни вноски за съответното осигурено лице. 

Допълнителната пожизнена пенсия за старост може да бъде с гарантиран период на изплащане. Може да включва и разсрочено изплащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст. В тези случаи срокът и размерът на разсроченото плащане, както и размерът на пожизнената пенсия, се избират от осигуреното лице. 

Разсрочено плащане на средствата от индивидуалната партида на осигурения в универсален пенсионен фонд ще е възможно, когато тяхната стойност не е достатъчна за отпускане на пожизнена пенсия, но надвишава три пъти минималната пенсия за стаж и възраст. В този случай месечното плащане не може да бъде по-малко от 15% и по-голямо от минималната пенсия за стаж и възраст. Гарантираният размер на разсроченото плащане е равен на този, изчислен на база сумата на брутния размер на преведените осигурителни вноски за съответното осигурено лице. 

В ограничени случаи, в които пенсионните спестявания не са достатъчни, за да се осигури разсрочено плащане, се предвижда еднократно изплащане на средствата от индивидуалната партида на осигурения. Това се предвижда, когато средствата по индивидуалната партида на осигурения са по-малки от трикратния размер на минималната пенсия за стаж и възраст. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ