„Райкомерс Конструкшън“ — семейството с визия за бъдещето

„Райкомерс Конструкшън“ — семейството с визия за бъдещето

„Райкомерс Конструкшън“ — семейството с визия за бъдещето

Повече от 30 години компанията е лидер в областта на проектирането и строителството на водопроводни и канализационни мрежи, пречиства­тел­ни станции и депа за отпадъци. За бъдещето, човешкия капитал и инвестициите в него разговаряме с Изпълнителния директор инж. Иван Моллов и инж. Васил Василев, директор „Инфраструктурно строителство“ и „Безизкопни технологии“

- Инж. Моллов, „Райкомерс Конструкшън“ ЕАД е вече 30 години на пазара. Какво отличава компанията от останалите в България?

- Смело мога да кажа отношението и подходът. От организацията на работата през решаването на ежедневни възникнали казуси, въвеждането и използването на иновации до междуличностните отношения в компанията. Стартирайки като малък семеен бизнес, към момента наброяваме над 350 души и въпреки това ние сме едно семейство, грижим се и се борим за всеки един служител и знаем, че само заедно можем да постигаме целите си и да градим бъдещето си на модерна, иновативна и изцяло българска семейна компания.

- Колко важна е инвестицията в човешки капитал за развитието на бизнеса ви?

- Това е фундамент, на който от създаването си е стъпила компанията. Както казах, независимо от значителното увеличение на числеността ни не се промениха близките, честни и откровени „семейни“ отношения в нашата фирма, заедно сме като едно цяло и в тежките, и в радостните моменти. Когато говорим за семейство, кой би свързал това определение с „добре смазана машина“, с компания, с бизнес, с иновации? „Райкомерс“ обединява всичко това, осигурявайки ежедневно добра и безопасна среда за работа, възможности за развитие и сигурност за утрешния ден.

- Инж. Василев, как се мотивира един екип, за да бъде най-успешен и ефективен?

[[{"fid":"385359","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":533,"width":800,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Инж. Васил Василев, директор „Инфраструктурно строителство“ и „Безизкопни технологии“. Снимка: Личен архив

- За мотивацията на моя екип спазвам няколко простички, но важни за мен правила. Стремя се винаги когато поставям конкретни задачи и цели, на хората да им е ясно, че освен отговорността за очакваните резултати те също така имат право на мнение, виждане и препоръки към процеса, които винаги търся. Когато успея да направя човека съмишленик в конкретна задача, тогава според мен той ще е най-добре мотивиран за успешното финализиране. Стремя се да давам своевременна и градивна обратна връзка, да поощрявам или критикувам при необходимост, но и в двата случая хората трябва да се чувстват значими и полезни. Да усещат загрижеността към тях, да виждат възможност за подобрение и развитие, както и да бъдат развивани. Колкото по-голяма е яснотата пред екипа не само за краткосрочните цели, но и за дългосрочните, за ролята им в процеса заедно с очакванията към тях, с техните права и отговорности, толкова по-значими се чувстват те, по-ангажирани, по-успешни и по-ефективни.

- Изпитвате ли трудности в намирането на подготвени служители? Как разрешавате този проблем?

Инж. Моллов: За съжаление, това вече не е временен проблем, а се превръща в обща дългосрочна криза както за нас, така и за целия сектор. Подходът ни отново е в търсене на устойчиви решения в перспектива – търсим възможности да се доверим на млади хора без опит, но с желание да учат, предлагаме стажантски програми, сътрудничим си с университети и професионални гимназии и се опитваме да подпомогнем с каквото можем бъдещите специалисти. Тежкото и трудното в случая е, че желаещите са прекалено малко, за да покрият нуждите на сектора, защото липсват достатъчно мотивация и вяра в образователната система и придобиването на професионални умения. В търсене на алтернативни решения през последната година се принудихме да търсим подготвени кадри дори от трети страни извън ЕС, но засега успеваемостта ни е умерена. Надявам се в бъдеще строителната гилдия да насочим още повече усилия към привличане на млади хора за професията и да посрещаме в редиците си мотивирани, образовани и подготвени наши младежи.

Инж. Василев: Определено сегашната ситуация в нашия сектор с намирането на кадри, още повече подготвени, не е никак розова. Без да навлизам в подробности, основното, към което аз се стремя, е да намирам млади хора, дори и без опит, но с желание за работа и развитие. За мен правилното е да ги привлечем, да им дадем възможност, условия и сигурност и да инвестираме в тяхната подготовка и развитие. Да, процесът е бавен, но благодарен, като по този начин успяваме по-силно да ги приобщим към семейството на нашата компания и постигнатите резултати определено са добри и по-трайни.

- Инж. Моллов, вие сте член на УС и на Изпълнителното бюро на Камарата на строителите в България, имате поглед и върху целия строителен сектор. Как виждате близкото бъдеще в него?

- Очакванията ми са умерено позитивни основно поради обективната възможност инвестициите в инфраструктура и въобще в строителния сектор да са един от инструментите за справяне с негативите от пандемията върху икономиката. И такива са предвидени както в Националния план за възстановяване и устойчивост, така и в редица програми за сближаване на страните от ЕС. Притеснителното са натрупаните проблеми в законодателната сфера и остарялата нормативна уредба, както и липсата на дългосрочно цялостно планиране на развитието на сектора на национално ниво. Смятам, че ще използваме възможностите по най-ефективния начин и ще се намери политическа воля за решаване на проблемите и преодоляване на препятствията.

Гергана Иванова. Текстът е от бр. 11/21 на сп. "Мениджър", който е на пазара

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ