Здравният министър предупреди да се избягва пътуване до областите Благоевград и Търговище
Здравната ни система все още има ресурс да се справи с епидемията от коронавирус, но по области вече започва да се усеща претоварване. Причината е неспазването на мерките от всички. Поради тази причина ще бъде засилен контрола за спазването на противоепидемичните мерки в страната. Две са областите, до които трябва да се избягва да се пътува - Благоевград и Търговище. Това стана ясно на редовния седмичен брифинг на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса.
"Числата, които наблюдаваме в нашата държава за последната седмица показват тенденция на покачване на новозаболелите. Ако можем да кажем, че има хубава тенденция, бихме могли да кажем, че все още здравната система разполага с достатъчен капацитет с легла на национално ниво. Ако обаче се задълбочим и разгледаме данните по области, ще видим, че започваме да чувстваме затруднения. И всички тези затруднения се дължат на няколко основни неща. Първото - българите сме разумни хора, но не всички спазваме мерките такива, каквито са разписани. Нашите мерки са леки и приемливи за всички. Най-леката от тях е носенето на маски на закрито. Следващото е редовно проветряване на помещенията. Спазване на дистанция от поне метър и половина и, разбира се, дисциплина", заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов.
"Тъй като наблюдаваме лиспата на дисциплина и нарушаването на тези мерки ние ще завишим контрола. Органите на РЗИ-тата съвместно с полицията и всички институции, които могат да осъществяват контролни функции, ще осъществяват ежедневен и нощен контрол на всички места, където имаме събиране на големи групи от хора и на обществени места, които трябва да спазват мерките. Става въпрос за търговски обекти, молове, нощни заведения и нощни клубове", добави той.
Броят легла, които имаме на национално ниво в готовност да бъдат разкрити за лекуване на пациенти с коронавирусна инфекция с по-леки симптоми, които не се нуждаят от дихателна реанимация, са 7307. Броят на леглата по области в страната за пациенти, които имат нужда от интензивно лечение, са 1108. Към днешна дата имаме 19% заетост на леглата за пациенти, които имат нужда от болнично лечение без дихателна реанимация и 6% заетост на леглата за пациенти, които имат нужда от интензивно лечение и дихателна реанимация, става ясно от данните, изнесени от здравния министър.
Според Националната информационна система за последното денонощие 819 са положителните тестове за коронавирус от направени общо 5898. Активните случаи са 9175, от които 1380 са хоспитализирани. 67 души са в интензивни отделения. Медицинските служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция, са 1440. Нови 25 случая са регистрирани през последните 24 часа. От тях 4 са установени при лекари, 10 - при медицински сестри, 5 - при санитари, 1 - при фелдшер и 5 - при друг медицински персонал. Починали са шестима души - жена 63 г., за която към момента няма данни за придружаващи заболявания, мъж на 73 г. със сърдечно заболяване, мъж на 64 г. с диабет, мъж на 60 г. със сърдечно заболяване, мъж на 51 г. с диабет и сърдечно заболяване и мъж на 70 г. с онкологично заболяване.
Проф. Ангелов подчерта, че заразените медицински служители до момента са 1440. Към 14 октомври 394 са активните случаи на медици, като от тях на домашно лечение са 327, в лечебни заведения са 60. Само 7 са в интензивни отделения, реанимации. Излекуваните медици до момента са 1030, а починалите са 16 души.
"Имаме две области - Благоевград и Търговище, в които има заболеваемост над 120 човека на 100 000 и използвам случая да призова българските граждани да избягват пътувания до тези две области, освен ако не е наложително. Излишното пътуване дотам би довело до разпространяване на болестта и до другите области", алармира проф. Костадин Ангелов.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев представи данни за епидемичната ситуацията в Европа и у нас. "Епидемичната ситуацията в Европа за 14-дневен период, въпреки сериозният ръст в България, показва, че ние продължаваме да не сменяме мястото си. Към този момент сме на 22-ро място от 30 страни по заболеваемост. На 5-то място сме на Балканите, като и тук няма промяна в класацията. По отношение на смъртността на 14-дневна база, тя достигна 1.56 на 100 хиляди, което ни дава 8-мо място в ЕС, както през предишния период и на 5-то място на Балканския полуостров. Всички тези данни са на база статистиката за последните две седмици", заяви доц. Ангел Кунчев.
По негово мнение не се очертават промени относно възрастовата структура на хората, с изключение на подмладяването на хората, които дават положителен резултат. Техният процент продължава, макар и много плавно, да нараства, но това не се отразява на броя на приетите пациенти в болници и на броя на смъртните случаи.
"Много ясно се вижда, че България има средна степен на заболеваемост, като имаме две области - Благоевград и Търгавище, с над 120 човека на 100 000 и три област - Видин, Ловеч и Плевен, които са със заболеваемост под 20 на 100 000. Останалите области се разпределят в двете междинни групи", отбеляза доц. Кунчев.
По думите му, страната ни е на 4-то място по ръст на заболеваемост в Европа, като класацията се оглавява от Чехия. Има и увеличение на направените тестове у нас, като е премината границата от 400 теста на 100 хиляди души население. Кунчев обясни, че ЕС има изискване за определен брой тестове (300 на 100 000 души население) и само тогава приема резултатите за представителни. И добави, че за разлика от лятото, когато здрави хора се изследваха заради предстоящо пътуване, сега те почти са отпаднали, а тестовете се правят на по-таргетирана база - на контактни хора, на такива под карантина, но и процентът на положителните тестове е по-голям.
Тъй като в София броят на заразени е най-голям, в сряда е взето решение да се увеличи броят на леглата в Александровска болница и в "Пирогов". От здравното министерство нямат опасения, че частните болници няма да се включат в лечението на COVID-19.
"172 ученици и деца и 165 учители към днешна дата са с положителни проби за коронавирус", съобщи просветният министър Красимир Вълчев. Между 5 и 6 са заразените ученици на ден от началото на годината, това е 6-7 пъти под средните стойности общо за населението, обобщи той. Карантинираните ученици и учители са 0,5%.
"Има всички шансове учебната година да се проведе присъствено. Не можем да си позволим да затворим училища. През пролетта организирахме компесаторно обучение, но то не може да бъде за постоянно и не може да бъде толкова ефективно", каза още министър Вълчев и препоръча да се избягва организирането на ученически екскурзии, както и на зелени училища.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.