Патриотите се разпадат (обзор)

Патриотите се разпадат (обзор)

Родената за предишните парламентарни избори коалиция "Обединени патриоти", довела до влизането в състава на настоящото Народно събрание на участващите в нея партии "Атака", ВМРО и НФСБ е на път да се разпадне в навечерието на предстоящото гласуване за нов парламент.

За нашите активисти думата коалиция е под по-специален поглед, тъй като сме се напатили вече. Общо взето сред моите съратници надделява мнението да отидем сами на изборите. Това заяви в ефира на БНТ председателят на ПП "Атака" и общински съветник в София Волен Сидеров.

Междувременно, стана ясно, че ВМРО отива самостоятелно на изборите. Това съобщи в профила си във Фейсбук пиарът на партията Екатерина Анева.

"Това е! Всяко начало има и своя логичен край. ВМРО поема път към самостоятелно явяване на парламентарните избори на 4 април. Показахме, че можем на два вида избори през 2019 г. - евро и местни.  И се справихме много добре", написа Екатерина Анева и публикува информация, според която на заседание на Изпълнителната комисия заедно с депутатите снощи с 18 на 3 гласа е било взето решение за самостоятелното явяване на вота на 4 април.

Вчера лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов обяви, че в партията преобладават нагласите за самостоятелно участие в парламентарните избори. Според Каракачанов Върховният административен съд не може да задължи партията му да се яви на избори в коалиция с "Атака". Коментарът му беше по повод вчерашното решение на съда, според което от името „Обединени патриоти“ не може да бъде изключена партията на Волен Сидеров.

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов пък коментира, че "никой не може да ни наложи коалиция с тази компрометирана партия", визирайки решението на ВАС да отмени решението на ЦИК, с което "Атака" беше извадена от състава на Патриотите. "Няма съмнение, че на изборите няма да участваме с тази партия”, казва още той пред в. "24 часа".

Според Сидеров, ВМРО и НФСБ сами са си затворили страницата за възможна коалиция с тях. Той обясни, че няма амбицията да бъде в някаква форма на властта, но смята, че не е разумно опитът на хора като него да бъде пропилян и да не бъде използван. Нещо повече - Народното събрание не му липсва - нито като сграда, нито като място за правене на политика.

Сидеров обясни, че при напускането си е заявил несъгласие с политиката, която се води особено в "Обединени патриоти". "Политиката, която последните особено 2 години, се води в Народното събрание - като започнем от гласуването на над 3 млрд. за ненужни за България оръжия, от удължаването на концесиите, срещу които аз се боря повече от 15 години, особено добива на злато и ценни метали, милиарди се изнасят от България по този начин. И още други лобистки закони, които по никакъв начин не отговарят на това, което хората са очаквали. Нямаше как да стоя в един парламент, който приема антибългарски закони", добави той.

"Самото ми изключване, промяната в парламентарната група като председател на парламентарната група, което гласуваха да не съм, беше противозаконно, само че тогава не можех да го отнеса до съд, тъй като това беше вътрешнопарламентарен въпрос. Станах неудобен първо на моите партньори, защото започнах да им посочвам, че не управляват правилно", допълни Сидеров. 

Той обаче допълни, че си оставя една вратичка за разговори с граждански формации, "с които да направим един по-широк фронт на националистически, консервативно мислещи хора, които искат България да не бъде с протегната ръка за европомощи, които след това да се раздават на наши фирми, а да бъде държава, в която се произвежда, която си стопанисва подземните богатства".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ