Депутатите обсъждат идеята пленарните заседания да се провеждат през седмица

Депутатите обсъждат идеята пленарните заседания да се провеждат през седмица

И днес продължава работа комисията по промяна в правилника за работа на Народното събрание. Председателят на парламента Ива Митева вече предложи пленарните заседания да се провеждат през седмица, а режимът на работа в зала да се редува със заседанията на комисиите. Според Митева тази идея има за цел да подобри качеството на законите, които приемат народните представители. По думите й, тя е била представена на председателски съвет и там е срещнала подкрепа.

"Тук идеята не е парламентът да не работи. Напротив, парламентът трябва да работи, но трябва да работи така, както работят всички парламенти, защото съгласете се работа до 2 часа в зала или до 3 и след това работа в комисии по няколко часа или по нощите, не е нормална работа. Вие сте свидетели, виждаме и какви закони произвеждаме", коментира председателят на НС. 

Предложението още не е записано като текст в правилника, но вече предизвика вълна от коментари сред депутатите. 

"По-скоро не бихме го подкрепили, всъщност не по-скоро, сигурно не бихме го подкрепили. Въпросът е дали много активно да не го подкрепяме. Не смятаме, че такива формални промени биха допринесли за по-добро качество. Всъщност не е въпросът по какъв начин работят чисто във времето народните представители, а как работят", коментира Димитър Главчев от ГЕРБ-СДС.

Йордан Цонев от ДПС напълно одобри идеята за редуване на заседанията на парламента с тези на комисиите. "Вие виждахте как е в комисия - влизаме в едната комисия, оставаме си гласа, подписваме се и бягаме в другата. Ако искаме тази практика да я прекратим, трябва да дадем много време на комисията, за да работи. Трябва да обясним на хората, че няма да почиваме, няма да лежим вкъщи, а ще идваме в 9 часа сутринта на работа и ще си отиваме в 6 вечерта като всички нормални хора. Ще има санкции, който не идва - без заплата", каза Цонев. 

Филип Попов от "БСП за България" смята, че такъв начин на работа би могъл да даде повече време за работа по законопроекти в комисии, но трябва да се види най-добрият баланс, така че работата на НС да бъде ползотворна. Този парламент е от неголеми парламентарни групи, което означава трудно покриване на две комисии, които са в един и същи ден, даде аргумент "за" депутатът. 

"Ще обсъдим, разбира се, на парламентарна група. Тогава ще вземем нашето становище. Сега тепърва предстои тук да обсъдим отново. Има резон и в това предложение. Трябва да се видят всъщност всички детайли", добави Филип Попов. 

"Нашата парламентарна група от "Изправи се БГ! Ние идваме!" е категорично против. Ние сме го обсъдили и днес няма място обаче за тази дискусия, защото това е въпрос за бъдещи периоди, ако някой предложи това, но в момента в правилника няма такова предложение", коментира Мария Капон от ИБГНИ. 

Проектоправилникът за работа на 46-то НС, обсъждан от временната комисия, която изработва регламента за дейността на депутатите предвижда още медиите да имат свободен достъп до НС, съгласно правилата за акредитация. "Няма да бъде ограничена нито една медия", подчерта председателят на парламента Ива Митева. 

В последните до два часа от заседанието в първия четвъртък на всеки месец министър-председателят и заместник-министър председателите се явяват пред парламента и отговарят на актуални устни въпроси, които се отнасят до общата политика на правителството. Въпросите ще бъдат отправени от депутатите на самото заседание и не могат да съдържат искане да подробни числови данни. Премиерът, вицепремиерите или министър, който не е отговорил в законния срок на въпрос или питане, е длъжен в 10-дневен срок да се яви лично пред Народното събрание и да даде обяснение защо не е изпълнил задължението.

Междувременно временната комисия по правилника за работа на 46-то НС реши да бъде създадена комисия за национална сигурност.Тя ще замени комисията по вътрешна сигурност, а към нея ще има подкомисия за контрол на СРС. Така на практика занапред няма да съществува Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения. Предложението дойде от Виктория Василева от "Има такъв народ". Подорганът ще се ръководи на ротационен принцип от представител на всяка парламентарна група, предвижда новият проект на правилник. Редуването ще става при започване на нова сесия на Народното събрание. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ