Европейски лидери виждат светлина за справедлив развод с Великобритания

Европейски лидери виждат светлина за справедлив развод с Великобритания

Европейски лидери виждат светлина за справедлив развод с Великобритания

Холандският премиер Марк Рюте и австрийският канцлер Себастиан Курц заявиха, че според тях все още е възможно да се постигне сделка за Брекзит, въпреки че въпросът за границата между Ирландия и Северна Ирландия остава нерешен, предаде Асошиейтед прес.

Курц и Рюте се срещнаха преди европейската среща на върха в сряда.

"Въпросът не е дали са необходими отстъпки. Въпросът по-скоро е можем ли, като продължим да преговаряме и да сме възможно най-креативни, да постигнем решение на последните неуредени проблеми”, заяви Рюте.

Курц е на мнение, че въпросът за ирландската граница "е по-скоро тактически, отколкото проблем, на който не може да се намери решение".

Френският президент Еманюел Макрон също заяви, че все още е възможно да се постигне напредък към споразумение между Великобритания и ЕС по условията за Брекзит, след като в неделя двете страни не постигнаха съгласие преди срещата на лидерите на ЕС в сряда в Брюксел, предаде Франс прес.

"Вярвам в колективния разум, мисля, че можем да постигнем напредък", отвърна Макрон на въпрос дали е възможно да се постигне споразумение до края на годината въпреки липсата на съгласие. Той обаче напомни, че Франция е готова за всички сценарии, включително и за възможността да няма споразумение преди ефективното излизане на Великобритания от ЕС на 29 март догодина.

След общата пресконференция вчера с южнокорейския си колега Мун Дже-ин Макрон каза, че още до края на деня ще разговаря с британската министър-председателка Тереза Мей.

Европейският съюз обяви вчера, че ускорява подготовката за възможността да няма споразумение между Великобритания и ЕС за Брекзит, добавя Франс прес.

Ето някои ключови въпроси за разбирането на това какъв е залогът в тази решителна фаза на преговорите, по-малко от шест месеца преди 29 март 2019 г., когато се очаква Великобритания да напусне Европейския съюз.

Какъв тип споразумение?

По-голямата част от преговорите се фокусират върху организирането на "подредено" разделяне, съпътствано от прекъсването на връзки, създавани в продължение на повече от 40 години след влизането на Великобритания в ЕС.

Тези въпроси трябва да бъдат уредени в безпрецедентен за ЕС договор за излизане от блока, който се налага да бъде сключен възможно най-бързо предвид това, че европейският и британският парламент разполагат с време до края на март, за да го ратифицират.

Двете страни преговарят и за друг документ, който ще е доста по-кратък, но също толкова важен.

Според европейски служител става дума за "политическа декларация, дълга няколко страници", която ще очертае контурите на бъдещите отношения (най-вече в сферата на търговията) между ЕС и Великобритания. Тези отношения ще бъдат договаряни впоследствие чак след Брекзит.

Докъде са стигнали преговорите?

"По голяма част от споразумението за напускане (80-85 процента) вече е постигнато съгласие", заяви в сряда главният преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние.

Двете страни наистина вече се споразумяха за правата на гражданите на Великобритания и ЕС от двете страни на Ламанша. Те определиха и основната "финансова рамка" на раздялата, съгласно която Лондон ще плати на ЕС няколко десетки милиарда евро.

Постигната бе и договорка и за прехода до края на 2020 г.: през този период Великобритания ще продължи да прилага правилата на ЕС и да плаща вноската си в бюджета му, но няма вече да участва при взимането на решения.

Все още обаче няма съгласие по важви въпроси, като например каква би била ролята на Съда на Европейския съюз в случай на спор при тълкуването на договора за излизане от ЕС и най-вече как ще бъде решен въпросът с ирландската граница.

Какъв е проблемът с Ирландия?

Двете страни са съгласни за необходимостта от избягване на връщането на физическата граница между британската провинция Северна Ирландия и Република Ирландия, с цел съхраняване на Белфасткото споразумение, което сложи край на три десетилетия на насилие.

Двайсет и седемте страни членки на ЕС искат Северна Ирландия да остане в митническия съюз, в случай че до края на 2020 г. не бъде намерено по-добро решение. Лондон обаче се противопоставя на създаването на "предпазна мрежа" ("backstop"), защото тя би създала граница между Северна Ирландия и останалата част от Великобритания.

Тереза Мей смята, че създаването в бъдеще на зона за свободна търговия на стоки между Великобритания и ЕС ще реши проблема.

Според Европейския съюз този въпрос обаче е част от "бъдещите отношения", които ще бъдат договаряни по-късно. Въпреки че 27-те страни членки на ЕС не отхвърлят идеята за зона без мита и количествени ограничения, те възприемат проектите на Мей като недопустим опит за получаване на цялостен достъп до общия пазар и европейското митническо пространство.

Какво е решението?

Преговарящите от страна на ЕС се опитват да не драматизират "предпазната мрежа" и да разсеят притесненията на британското правителство и на малката Демократична юнионистка партия от Северна Ирландия, която осигурява мнозинството му в парламента.

По тази причина Мишел Барние увери, че основната част от проверките между Северна Ирландия и останалата част от Великобритания може да бъдат правени "на борда на фериботите и контейнеровозите, а също така и в централите на компаниите".

Британският печат твърди, че се обсъжда и идеята за удължаване на преходния период след Брекзит до декември 2020 г.

Така ще има повече време за договаряне на бъдещите отношения между ЕС и Лондон, което прави създаването на "предпазна мрежа" по-малко вероятно, но с риск да бъде провокирано недоволството на привържениците на бързия Брекзит.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ