И Шотландия, и британските еврофоби обезпокоени от събитията в Каталуния
Две категории британци на крайно различни позиции заявиха, че са обезпокоени от събитията в Каталуния – шотландците, които вече проведоха един референдум за независимост от Лондон, и британските ефрофоби, пише френският „Монд“.
През 2014 г. референдумът за независимост на Шотландия не успя за много малко, но шотландците никога не са крили солидарността си каталунските националисти.
Еврофобите от своя страна виждат в сблъсъците в Каталуния демонстрация на липсата на демокрация в Европейския съюз и доказателство за превъзходството на британския модел, пише кореспондентът на изданието в Лондон Филип Бернар.
„Нека хората да гласуват“, каза шотландската премиерка Никола Стърджън в Twitter, призовавайки Испания да „промени поведението си, преди някой да бъде сериозно ранен“. Лидерът на Шотландската национална партия Стърджън продължи с туитовете в неделя, за да изрази „растящото безпокойство“ заради кадрите, пристигащи от Каталуния. Независимо от нашите възгледи за независимостта, всички трябва да осъдим сцените, на които сме свидетели.
Реакцията на британското Външно министерство бе умерена: „Референдумът е работа на испанското правителство и на народа. Бихме желали законът и испанската Конституция да бъдат спазени. Испания е близък съюзник и истински приятел, чиято сила и единство са важни за нас“.
Докато преговорите за Брекзит са в застой, Лондон вероятно не иска да атакува правителство, което смята за политически близко и привързано към свободната търговия, коментира Бернар. Никола Стърджън не пропусна да определи като „срамно слаба“ реакцията на външния министър Борис Джонсън. Според нея „един истински приятел на испанците щеше да им каже, че това, което са направили днес, е лошо и вредно“.
Шотландските сепаратисти не са единствените на това мнение. По-дискретно лейбъристите също определиха като „неприемлив и прекомерен начина, по който испанските власти са реагирали на събитията чрез агресивна полицейска намеса и затваряне на избирателните бюра със сила“.
В същия тон проевропейските либералдемократи настояха Борис Джонсън да извика испанския посланик, за да изрази неодобрението си за „неприемливото“ поведение на полицията.
Привържениците на Брекзит използваха по свой начин насилието в Каталуния: „Ужасно е, че това се случва в страна от ЕС, без никакво осъждане от Брюксел“, каза Йън Дейл, журналист-еврофоб, докато интервюираше министъра на външната търговия Лиъм Фокс при откриването на конгреса на торите в Манчестър. По-предпазлив, Фокс, макар и също войнстващ еврофоб, защити „правото на самоопределяне“ и припомни, че Лондон се е отнесъл по-добре с Шотландия – „Ние се изправихме пред привържениците на шотландската независимост и слава, Богу, ние победихме демократично“, коментира той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.