Кирил Ананиев е новият министър на здравеопазването
Със 121 гласа „за” и 85 „против” Кирил Ананиев бе избран за министър на здравеопазването. Той заема поста от подалия оставка Николай Петров. Ананиев досега беше зам.-министър на финансите.
„Сектор „Здраве“ няма цвят, той е кауза - уважавам мнението на тези, които ме подкрепиха и на тези, които отхвърлиха кандидатурата ми. Ще работя с всички парламентарни групи, с гражданското общество и със съсловните организации. Секторът няма цвят, той е кауза, зад тази кауза трябва да вървим всички. Не взех думата по време на дебата, не защото няма какво да кажа, а защото имам цялостен план и не искам да говоря на парче. Каня специалисти, включително от университетите и бившите министри, в консултативен съвет", каза Ананиев, след като се закле като министър.
„Имам план за действие, който не предвижда нито 100 дни толеранс, нито 30 , просто започваме от днес”, увери той като се надява още идната седмица да е готов с екипа си, имал вече визия за заместниците си.
Ананиев не се намира за новото камикадзе на поста, както го предупредиха от опозицията при дебатите в пленарната зала. „Знаете, че от много години работя в публичния сектор, в частност бюджета, занимавал съм се с бюджета на НЗОК, на МЗ, на целия сектор „здравеопазване", припомни професионалната си биография той. И съобщи, че днес сутринта, преди да дойде в НС, е разговарял за пореден път с премиера Бойко Борисов.
Едно от направленията, в които новоизбраният здравен министър смята да насочи усилия, е да бъдат спрени кражбите в сферата.
Мерките включват различни видове ревизии, засилване контрола - предварителния, текущия, последващия, внезапни проверки, особено на протоколите за скъпоструващите лекарства.
Под лупа ще се гледат и предписването на медикаментите, аптеките.
Според него има механизми, вкл. прекратяване на договорите, с лекари, които, по думите му, се поддават на грозни стимули от фармацевтичните компании.
Електронното здравеопазване, електронната здравна карта, електронната рецепта, електронната платформа за обществени поръчки ще са също във фокуса на министъра и той се надява да ускори процесите. Според него тук е и голямата съпротива на лобитата.
„Нямахме контрол на входа на системата, сега той позволява да направим проверки в момента, в който постъпва пациентът, дали отговаря на определената диагноза, например”, обясни Кирил Ананиев.
„Искам да намеря баланса между всички участници в здравноосигурителния процес - гражданите да са доволни от лечението и лекарите от заплащането си”, увери новият здравен министър.
Бюджетът за здравеопазване за 2018 г, сега вече като министър, той определи като „възможният баланс, който нашето общество може да си позволи на този етап”.
Ананиев подчерта, че с предшественика си Николай Петров е работил изключително добре.
„Във всички обвинения към него никой не говореше за работата му като министър, а за предишната му функция - като ръководител на ВМА, мисля че е добър професионалист”, коментира той.
Кирил Ананиев е завършил „Финанси и кредит“ във Висшия икономически институт в София. Специализира в областта на финансирането и социално-културните разходи в УНСС и в областта на реформите в здравеопазването в Чикаго, САЩ.
Преминава през всички експертни длъжности, за да достигне до началник на Главно управление „Държавни разходи" и заместник-министър на финансите при три последователни правителства в периода 1998-2009 г.
Бил е също секретар по финансова политика в Администрацията на президента на Република България (2009-2011 г.) и съветник към политическия кабинет на министър-председателя (2013-2014 г.).
В периода от 27.01.2017 г. до 03.05.2017 г. заема поста министър на финансите в служебното правителство с премиер проф. Огнян Герджиков.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.