Футболът обединява България, Сърбия, Гърция и Румъния
Специална комисия от 16 души ще бъде създадена, която да започне подготовка за съвместната кандидатура за домакинство на Европейското първенство по футбол през 2028 г. и Световното първенство през 2030 г. на България, Гърция, Румъния и Сърбия.
Това решиха по време на общата си среща в Белград днес държавните ръководители на четирите страни. Във формата на събитието се проведе и среща на спортните министри на четирите балкански държави, както и на президентите на техните футболните съюзи.
Освен това ще има и обща кандидатура и за Европейското първенство по волейбол за жени през 2021 г., предаде bTV. Гърция се включва в домакинството на Сърбия, България и Румъния за Европейското първенство по волейбол през 2021 г.
Решено беше още, ако кандидатурата за домакинство на Европейското първенство по футбол през 2028 г. и Световното първенство по футбол през 2030 г. са неуспешни, четирите държави да се кандидатират за Европейското първенство по футбол през 2032 г.
В комисията за подготовка на кандидатурите за домакинство, в която ще има общо 16 души, ще има по 4 представители от всяка страна.
Следващата среща на спортните министри ще е в София през февруари 2019 г., а след това - през април 2019 г. в Гърция.
„Няма по-добро място от Европейския съюз и нашите срещи винаги са в унисон с основната европейска политика за присъединяване, развитие, просперитет, увеличаване на БВП и на доходите на населението“, коментира министър-председателят Бойко Борисов на брифинг в Белград след края на Четиристранната среща на високо равнище. Борисов подчерта, че четирите държави имат огромен потенциал за развитие - и като население, и като БВП, затова не трябва да бъдат подценявани, посочва пресцентърът на МС.
Пред журналистите премиерът Борисов посочи всички инфраструктурни проекти, по които се работи активно в региона. „Магистралата София-Солун върви активно, до година и половина ще бъде готова и последната ни отсечка до сръбската граница, жп линиите са 10 пъти по-бързи и електрифицирани“, заяви той и добави, че тунелът на Шипка ще бъде готов до август, като изрази надежда да бъдат изградени "още два-три моста над Дунав с Румъния".
Борисов се спря и върху предизвикателствата пред Европа, свързани с миграцията. „Ако нещо може да потопи Балканите, то това е този въпрос. България се справя прекрасно. Трябва да се помага на Гърция. Трябва да се държим единни и заедно. Надявам се през следващите 6 месеца Румъния да държи тази тема и да я приключи“, заяви министър-председателят.
„Европа и светът имат нужда от положителни примери за мир и разбирателство, а с дипломация и с толерантен тон да се решават проблемите, защото потенциалът и развитието ни са големи“, заяви Борисов.
Сръбският президент Александър Вучич благодари на премиера Борисов и неговия екип, че са вложили изключително много усилия за европейската перспектива и свързаност на Западните Балкани. Вучич подчерта, че ЕС трябва да продължи интегрирането на Сърбия и държавите от Западните Балкани. Той подробно се спря върху инфраструктурните и енергийните проекти, които са изключително важни за целия регион и Европа.
„Бихме желали да имаме по-добра свързаност между нашите държави и да имаме много повече контакти с приятелските ни страни“, заяви премиерът на Румъния Виорика Дънчила. Тя посочи, че с премиера Бойко Борисов са определили среща между двете правителства. На нея ще се обсъди реализирането на многото проектите, по които се работи като мостове над Дунав, навигацията и приемането на всички необходими мерки по изпълнението им.
„Нашият формат показва, че Балканите са място, което може да допринася за европейския дневен ред, а не са второкласен регион“, каза премиерът на Гърция Алексис Ципрас. Той подчерта, че се съсредоточаваме върху икономическия ни просперитет, който минава през разширяването на европейския проект. „Българското председателство даде възможност отново да бъде поета темата от дневния ред на Солун, която бе зададена през 2003 г.“, посочи Ципрас.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.