Над 81% от българите искат закон за частния фалит
Над 81% от българските граждани очакват и искат да бъде приет закон за частния фалит. Закон, който да уреди несъстоятелността на физическите лица. Това е един огромен процент, който е и адекватен на огромния проблем, който имат българите със затруднението да плащат своите кредити - към банки, към фирми за бързи кредити, лизингови къщи, включително и битовите си сметки. Това заяви в ефира на БНТ омбудсманът Мая Манолова.
Тя обясни, че всеки трети български гражданин има кредит, което е стряскащо. „800 милиона лева са потребителските кредити, които имат проблем с обслужването и са отчетени като „лоши”, подчерта Манолова.
„Първото и основно условие, за да влезе едно лице в процедура по гражданска несъстоятелност, е то да бъде свръхзадължено”, коментира омбудсманът.
„Предвид ситуацията в България, има смисъл ако гражданската несъстоятелност се разпростре и върху лицата предприемачи, тези, които извършват икономическа дейност, но не са регистрирани като търговци - това са всякакви свободни професии, но и физическите лица, потребители, които имат кредити, даже включително не могат да си плащат битовите сметки към Топлофикация, към ЕРП-тата, към ВиК, към мобилните оператори, всичко, което тегне върху бюджета на едно домакинство”, коментира Манолова.
„Предлагаме процедурата по обявяване на граждански фалит да се развива пред съд”, обясни Манолова.
„България е последната европейска страна, която не е приела такова законодателство, а в Европа решенията са различни - в някои държави става въпрос за съдебна процедура, а в други специално създадени административни органи, които се занимават с гражданската несъстоятелност. Предвид необходимостта да се гарантира законосъобразно провеждане на процедурата, а също така и доверието в съда пред други органи, предлагаме органът, който ще се произнася да се съдът”, посочи омбудсманът.
„Гражданинът, който иска започване на такова производство, ще е длъжен да посочи освен цялото си налично имущество, но и всичките си задължения, а също и всичките си кредитори, които в добавка ще имат едномесечен срок след започване на производството, всички останали да се включат в тази процедура”, обясни Манолова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.