Николас Мадуро положи клетва за нов мандат като президент на Венецуела. Редица страни оспорват легитимността му
Венецуелският президент Николас Мадуро положи днес клетва за втори шестгодишен мандат, предава БТА. Мандатът обаче е оспорван от опозицията и част от международната общност, предаде Франс прес.
"Заклевам се, в името на венецуелския народ. . . заклевам се в живота си", каза Мадуро. Клетвата бе положена пред Върховния съд, а не пред парламента, който е под контрола на опозицията.
Много латиноамерикански страни и Европейският съюз не бяха представени на церемонията. Според Мадуро свои представители са изпратили общо 94 държави, предаде Асошиейтед прес.
Сред чуждестранните лидери, които присъстваха на церемонията, бяха президентите на Куба Мигел Диас-Канел и на Боливия Ево Моралес, както и лидерът на грузинската сепаратистка област Южна Осетия Анатолий Бибилов.
Съединените щати не признават легитимността на Мадуро като президент на Венецуела, заяви съветникът на президента Доналд Тръмп за националната сигурност Джон Болтън. Болтън написа в Туитър, че Съединените щати ще "продължат да засилват натиска върху този корумпиран режим, да поддържат демократичното Национално събрание и да призовават за свобода и демокрация във Венецуела".
Организацията на американските държави (ОАЕ) прие на извънредно заседание днес резолюция, в която обявява, че също не признава Мадуро за законен президент на Венецуела. Текстът бе одобрен с 19 гласа "за" при 6 "против", 8 въздържали се и една неприсъстваща страна.
Парагвай ще прекъсне дипломатическите си отношения с Венецуела и ще изтегли незабавно дипломатите си оттам, обяви президентът Марио Абдо, цитиран от Ройтерс. Той направи това броени минути след като венецуелският му колега положи клетва за нов мандат на поста.
Европейският съюз осъди новия мандат на Мадуро след едни "недемократични избори" и заплаши със "съответни мерки" в случай на нови посегателства срещу човешките права и правовата държава във Венецуела.
"Президентските избори, произведени през май (миналата година) във Венецуела, не бяха нито свободни, нито справедливи, и резултатите не са легитимни", заяви в комюнике върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини. Тя призова венецуелския президент да признае независимостта на контролирания от опозицията парламент "като демократично избрана институция, да освободи всички политически затворници, да спазва правовата държава, човешките права и основните свободи и да отговори незабавно на спешните нужди на населението".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.