Послание към международната общност, нарече Ердоган откриването на Желязната църква
"Послание към международната общност", нарече Ердоган откриването на реставрираната църква „Св. Стефан” в Истанбул в момент, когато България поема председателството на Съвета на Европейския съюз.
"С откриването на реставрирания храм „Св. Стефан“ в Истанбул ще се даде много смислено послание на целия свят", каза и турския министър-председател Бинали Йълдъръм. Днес не се дава живот просто на едно историческо наследство, а се дава философско изражение и послание за толерантност и се надявам това послание да бъде добре разбрано", допълни той и наблегна на усилията, които е положил турския президент и общината на Истанбул.
"Символиката на днешния ден е символика към Европа. През 2018 г. ние сме длъжни да направим отношенията на ЕС и Турция такива, каквито бяха само преди няколко години", подчерта и премиерът на България, Бойко Борисов. "Възстановяването на храма „Св. Стефан“ в Истанбул е прекрасно доказателство за добросъседството ни с Турция", каза той още преди официалното откриване на храма "Много е лесно да се говори и да се противопоставя, много е трудно да се гради мир. Европредседателството е за 6 месеца, а с Турция сме съседи от векове и за векове",
„Реставрационната дейност беше много сложна и трудоемка. Бяха похарчени повече от 15 млн. турски лири, беше необходима много детайлна работа”, заяви Ердоган. "Нашите прадеди винаги са осигурявали свобода на вероизповеданията в страните, които са завоювали. Винаги се е казвало: Вие сте свободни в своето вероизповедание и богослужението", каза турският президент, като допълни че "лошите спомени от историята не би трябвало да хвърлят сянка върху възможността да живеем заедно". "Истанбул, особено с тази картина, която представяме днес, още веднъж показва на целия свят, че това е център на различните религии и култури", подчерта той.
Турският президент заяви, че в България същи има редица културно-исторически обекти, които имат нужда от реставрация и могат да се реставрират съвместно, както Желязната църква.
"Разбрах, че в София вече е реставрирана единствената джамия отворена за молитви, която е с 450-годишна история. Надявам се да открием заедно с вас тази реставрирана джамия", допълни Ердоган
„София и Истанбул са градове, в които действително етническата толерантност е пример за подражение”, каза и премиерът Борисов. „В София на един квадратен километър имаме християнски храм, джамия, католически храм и синагога. Всички ние живеем в мир”, изтъкна той.
"С откриването на желязната църква „Св. Стефан“ изпълняваме своята отговорност и ще дадем смислено послание към целия свят", каза и кметът на Истанбул, Мевлют Уйсал. "Всички религии живеят заедно в този град със свободни религиозни убеждения. Истанбул от векове е люлка на цивилизациите и със своите църкви, джамии, синагоги продължава да съществува. С уважението към религиите е много важно и да съхраняваме храмовете и историческите сгради. Трябва да съхраняваме своето исторически и културно наследство“, бяха думите и на кмета на Истанбул.
Официалното откриване на православната църква "Св. Стефан" в Истанбул бе широко отразено от медиите. Трите големи национални телевизии в Турция пряко излъчваха церемонията, заедно с българската национална телевизия БНТ, както и други чужди медии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.