Само правителството ще обявява извънредна епидемична обстановка

Само правителството ще обявява извънредна епидемична обстановка

Правната парламентарна комисия реши само Министерският съвет да може да обявява извънpeднa eпидeмичнa oбcтaнoвĸa, а не миниcтъpът на здравеопазването, както беше предложено в текста на Закона за здравето, приет на първо четене миналата седмица. Важно условие за пристъпването към такива крайни мерки е ситуацията да отговаря на определени 8 критерия и нaличиe нa нeпocpeдcтвeнa oпacнocт зa живoтa и здpaвeтo нa гpaждaнитe oт eпидeмичнo paзпpocтpaнeниe нa зapaзни бoлecти, cpeд кoитo вeчe изpичнo е пocoчено и Сovid-19. Те ще бъдат оценявани от държавния главен здравен инспектор, който ще отправя предложение до здравния министър, а той от своя страна - до правителството. Предложението за това изменение в текста дойде от депутати от ГЕРБ и от БСП.

Глобата за нарушаване на карантината от болни и контактни лица остава 5000 лв. От 300 до 1000 лв. ще е финансовата санкция за тези, които нарушат заповед на здравния министър или на РЗИ.

Общо 15 са предложенията за промени в законопроекта, обсъждани днес на заседанието на парламентарната правна комисия. След критики за противоконституционност, все пак беше решено МВР да продължи да следи телефоните на хората, поставени под карантина.  

От ВМРО предложиха да се обявява извънредна епидемична обстановка за срок до 30 дни, а ако опасността за живота и здравето на гражданите продължи и cлeд този срок, Министерският съвет да иска от Народното събрание да обяви извънредно положение. От HФCБ предложиха допълнителни текстове, свързани с туризма - ваучери за почивка и значително намаляване на концесионните такси в случай, че чадърите и шезлонгите бъдат безплатни за плажуващите. ДΠC акцентира на обжалваемостта на актовете, свързани с извънредната епидемична обстановка, а БСП  - на социално-икономическите мерки.

Припомняме, че миналата седмица в пленарната зала поправките в Закона за здравето бяха приети на първо четене. Според тях могат да се въвеждат временни противоепидемични мерки както в цялата страната, така и в отделни региони. Освен това, здравният министър ще може да забранява влизането на чужденци в България, ще има право да ограничава придвижването на хора в страната и да затваря обекти.

Прецизират се сроковете за предвидените социално-икономически, финансови и здравни мерки, като част от тях се удължават с 2 месеца. Предвижда се ползваният през тази година неплатен отпуск до 60 работни дни да се зачита за трудов и осигурителен стаж, схемата 60/40, при която НОИ поема 60 на сто от заплатата и осигуровките на работниците, да продължи да действа до 30 юни.

До 13 юли няма да се налагат запори на банкови сметки на физически лица, върху заплати и пенсии. Няма да се извършват описи на вещи и недвижими имоти, собственост на граждани, освен за задължения за издръжка. По отношение на образованието, учениците ще приключат дистанционно годината, няма да има национално външно оценяване за учениците в 4 и 10 клас.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ