Общини и училища ще бъдат компенсирани за скъпия ток

Общини и училища ще бъдат компенсирани за скъпия ток

Общини и училища ще бъдат компенсирани за скъпия ток

Общините ще бъдат компенсирани за високата цена на тока, а в бъдеще ще могат да купуват енергия от държавата на предвидима цена. С до 250 лева за мегаватчас ще бъдат компенсирани училища, читалища и детски заведения за месеците януари и февруари. Това обяви финансовият министър и вицепремиер Асен Василев по време на блицконтрола в парламента. 

По думите му, вече е получено одобрение от Европейската комисия за тези компенсации на базата на заделените от Народното събрание 450 милиона лева допълнителни приходи над разчетените в бюджета.

"Ние наистина сме превърнали кметовете и директорите на училища в търговци на електроенергия. Това е защото либерализацията на пазара, така необходима, не предвиди как държавните институции ще могат да управляват техните договори за енергия", посочи Асен Василев.

Работна група ще проследи дали тези 250 лева на мегаватчас са достатъчни и за кои общини се налага допълнително финансиране. 

"В бюджета за тази година в проекта за издръжка на общините са заложени 15% повече пари за режийни разходи, а капиталовите разходи - се увеличават с 30%", каза финансовият министър.

Предлага се да бъде създаден и вариант за закупуване на ток от общ доставчик по дългосрочни договори като така ще има предвидимост на цената на електроенергията.

"Да се направи така, че общини, детски градини и училища, всички, които искат от обществения сектор, да могат да купуват електроенергия заедно през един общ доставчик, който всъщност от името на държавата да закупува по дългосрочни договори електроенергия на борсата. Това ще позволи 12 или 24-месечната предвидимост на цените, ще направи бюджетирането нормално и ще направи така, че да имаме свободен пазар от една страна, от друга страна да не трябва всеки директор на училище да става търговец на електроенергия и да разбира от спецификата на тази дейност", каза вицепремиерът. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ