Северна Македония разпусна парламента преди предсрочните избори през април

Северна Македония разпусна парламента преди предсрочните избори през април

Република Северна Македония днес разпусна парламента в очакване на обявените предсрочни парламентарни избори, които ще се състоят на 12-и април. Решението за разпускането му бе взето от председателя Талат Джафери.

Преди да се разпусне, парламентът прие Закона за прокуратурата, Закона за изменение и допълнение на Съвета на прокурорите и измененията на Закона за отбраната. Бяха приети още и Законът за защита на личните данни, промените в Закона за аудио и аудиовизуални медийни услуги, Законът за Инспектората за използване на езиците и Законът за управление на движението на делата в съдилищата, както и Законът за градско озеленяване, информира БГНЕС.

За 3 години в Северна Македония настъпиха решаващи промени. Бе поставено трудно начало на пътя на управляващата партия СДСМ с лидер Зоран Заев през 2017 г., след като бившият президент Георге Иванов отказваше месеци наред да връчи мандат за съставяне на правителство.

На изборите на 11 декември 2016 г. ВМРО и Груевски спечелиха най-много места в парламента, но така и не успяха влязат в коалиция с партиите, представляващи албанското малцинство, за да могат да продължат да управляват.

Партията на Заев СДСМ се договори за коалиция с три албански партии и създаде ново мнозинство в парламента от 69 депутати от общо 120. Президентът Георге Иванов, близък съюзник на Груевски, обаче отказа да връчи на Заев мандат за съставяне на правителството. Това доведе до погром в парламента на 27-ми април 2017г., при който лидерът на Социалдемократическия съюз и още 8 души бяха ранени.

Сред първите успехи на правителството на Заев е Договорът за добросъседство с България от 1 август 2017 г., който според мнозина анализатори, отваря вратите на държавата към евроинтеграцията й.

На 17 юни 2018 г. бе подписан Преспанският договор с Гърция, с който се решава спорът за името на страната. С него тя се преименува на Република Северна Македония и променя конституцията си, а Гърция подкрепя членството ѝ в НАТО и ЕС и установява стратегическо партньорство с нея.

Северна Македония практически е вече член на НАТО и очаква покана за преговори за присъединяване към Европейския съюз. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ