Шпионски скандал между Австрия и Германия

Шпионски скандал между Австрия и Германия

Австрийските власти поискаха от Германия обяснение заради медийни публикации, че германските тайни служби са шпионирали голям брой институции и компании в Австрия, включително и посолства и международни организации, предава Франс прес. 

Държавният глава Александер ван дер Белен е настоял за изясняване на, а канцлерът Себастиян Курц е поискал от Берлин „добро сътрудничество, за да се хвърли светлина върху разкритията в пресата за действията на германските тайни служби (BND).

Вестник "Standard" твърди, че разполага със списък с шпионирани мишени от германското разузнаване между 1999 и 2006 г. В него имало около 2000 телефонни номера, факсове и електронни адреси на министерства, международни организации, посолства, чужди компании със седалища в Австрия. Информацията се припокрива и с тази на вестник "Profil", отбелязва БГНЕС.

Сред международните организации фигурират Организацията на страните, износители на петрол (ОПЕК), Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), които имат седалища във Виена.

Да се шпионират приятелски държави е не само нежелателно, но и неприемливо, каза държавният глава на страната на пресконференция с премиера Себастиян Курц. Подобни действия „поставят под въпрос в дългосрочна перспектива доверието между държавите“, заяви Ван дер Белен. Премиерът Курц бе по-предпазлив в обвиненията, припомняйки, че Германия е важен партньор. Двамата бяха единодушни, че подобни практики трябва да спрат, подчертавайки, че мащабите им са действително огромни. 

Властите в Германия трябва да премахнат всички данни, които са били събрани от германското разузнаване по времето на шпионажа на територията на Австрия, заяви в същото време австрийският канцлер Себастиан Курц, цитиран от ТАСС и Агенция Фокус.

„Ако получените данни се пазят от германското разузнаване, искаме те да бъдат премахнати“, каза той. Канцлерът подчерта, че първите подозрения за наблюдение от германското разузнаване в Австрия са се появили още през 2014 г. Това довело до ново законодателство в Германия през 2016 г. „Новите данни показват, че мащабът на наблюдението е бил огромен. Повече от 2000 обекта са били под контрол. Свързахме се с германските власти и желаем да знаем, защо е било проведено наблюдението, кога е приключило и искаме да бъдем сигурни, че вече е приключило“, заяви Курц.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул