Възход на протекционизма тормози световната икономика
Възходът на протекционизма в САЩ и Европа безпокои големите икономически ръководители по планетата, защото ги принуждава да прибягват до деликатна еквилибристика: да продължават да защитават свободната търговия и в същото време да приемат провалите на глобализацията, пише Франс прес.
Месец преди президентските избори в САЩ годишните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и на Световната банка (СБ), започващи днес във Вашингтон, ще протекат под твърдото предупреждение: ако се обръща гръб на търговията, това само ще изостри проблемите на глобалната икономика, която и без това е вяла.
"Засилващият се натиск към мерки за капсулиране е изключителна заплаха за световния растеж", заяви МВФ, изтласквайки на втори план опасенията за стабилността на Дойче банк (Deutsche Bank) или рязкото увеличаване на частните задължения в Китай.
Президентът на СБ Джим Йон Ким пък призова да бъдат прогонени "тъмните облаци на изолационизма и протекционизма", заявявайки, че отварянето на икономическите граници е позволило за четвърт век един милиард души да бъдат изтръгнати от хватката на бедността.
Само че тези послания, които международните икономически институции и големите западни сили отправят, срещат все по-слаб отклик.
В САЩ, които по принцип са голям защитник на либерализирането на търговията, републиканският кандидат за Белия дом Доналд Тръмп се опитва да спечели тълпите, обещавайки търговска война с Китай и налагането на наказателни мита срещу Мексико.
От другата страна на Атлантика британският вот в подкрепа на Брекзита заплашва да вдъхнови други страни да тръгнат по същия път и да окаже натиск върху икономическата интеграция в Европа. Договорът за свободна търговия, по който се водят преговори със САЩ, прословутото Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП), среща силна съпротива на Стария континент.
"За да стане търговията двигател на растежа за всички (...), интеграцията трябва да се съживи", написаха в сряда в общ материал за в. "Уолстрийт джърнъл" управляващият директор на МВФ Кристин Лагард и президентът на СБ Джим Йон Ким.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.