Съветът по правата на човека към ООН осъди анексията на Крим от Русия

Съветът по правата на човека към ООН осъди анексията на Крим от Русия

Съветът по правата на човека към ООН осъди анексирането на Крим от Русия и го обяви за "временно", съобщават световните осведомителни агенции.

Съветът прие резолюция, осъждаща "злоупотребите, мерките и практиките на дискриминация срещу жителите на временно окупирания Крим, включително кримските татари". Документът е получил 73 гласа "за", 23 "против" и 76 "въздържали се".

Русия определи резолюцията като "политическа" и изтъкна, че мнозинството жители на Крим са одобрили с референдум присъединяването към Русия.

Следващия месец резолюцията ще бъде подложена на гласуване и в Общото събрание на ООН.

Малко по-рано Международният наказателен съд в Хага определи анексията на Крим като международен въоръжен конфликт, а ситуацията на полуострова - като продължаваща окупация, предаде Дойче веле.

Съдът публикува доклад за действията по предварителното разследване на конфликта в Източна Украйна.

"Според събраната информация, ситуацията в Крим и Севастопол е равносилна на международен въоръжен конфликт между Украйна и Руската федерация", пише в документа.

В него се уточнява ,че конфликтът е започнал "не по-късно от 26 февруари 2014 г.", в момента, когато части на въоръжените сили на Русия започнаха действия за "налагане на контрол върху част от територията на Украйна без съгласието на украинското правителство".

Позицията на Международния наказателен съд е, че международното законодателство, третиращо въоръжените конфликти, е приложимо към ситуацията след 18 март 2014 г., когато беше обявено присъединяването на Крим и Севастопол към Руската федерация.

В документа се казва също, че ситуацията след тази дата представлява продължаваща окупация.

Съдът посочва, че в случая не се изисква разследване на правомерността на интервенцията, довела до окупацията.

Последвалият окупацията референдум за присъединяване към Руската федерация беше обявен за недействителен от украинското правителство и от повечето от държавите членки на Генералната асамблея на ООН.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ