Три варианта за изход от политическата криза обсъдени при Борисов
Три варианта за изход от тежката политическа криза в страната са били обсъдени при премиера Бойко Борисов днес на среща с участието на ключови министри от кабинета и кмета на Варна Иван Портних, съобщи БНР като се позова на информация от ръководството на ГЕРБ.
Информацията впоследствие бе потвърдена официално и от вицепремиера Томислав Дончев пред bTV. Има 3 варианта - правителството остава, отива си или ново правителство в този парламент, посочи той.
Първият вариант предвижда подаване на оставка на правителството, назначаване на служебен кабинет и провеждане на предсрочни избори. Повечето от присъстващите са били на мнение, че вариантът е рисков за големите енергийни проекти на страната.
Вторият вариант е назначаване на преходно експертно правителство за довършване на мандата с нови министри и нов премиер, след вота на недоверие през следващата седмица, по време на който депутатите от мнозинството ще гласуват "въздържал се", след което президентът ще връчи мандат първо на най-голямата парламентарна сила -ГЕРБ.
Третият вариант предвижда смяна на всички министри, излизане на премиера Борисов в отпуск до края на мандата и изпълняване на длъжността премиер от вицепремиера.
Рискът обаче в този случай е ситуацията да остане нестабилна. По време на обсъждането е било изразено мнение,че само две партии- ГЕРБ и ДПС, са готови веднага за предсрочни избори, тъй като имат добре организирани структури в цялата страна. Окончателното решение ще бъде взето след завръщането на премиера Борисов от Брюксел, където ще има присъствено заседание на Съвета на ЕС.
"Трудно е решението, защото трябва да се намери баланса между гражданския мир и желанието ни да не се вкарва държавата в хаос", коментира вицепремиерът Дончев.
"От партийна гледна точка имаме интерес от бързи избори, веднага.", допълни той и поясни, че всеки от вариантите е възможен, а настроенията са разнопосочни. "Дори при предсрочни избори, това ще дръпне датата с два месеца, но трябва да се прояви максимална чувствителност към това, което се казва от площада", обясни той. Според него гневът и разочарованията са теми, които ще продължат и занапред.
Загубеното усещане за справедливост е накарало хората да излязат на протести, констатира той. "Очевидно това, което имаме като резултат, не е това, което очакват хората".
Ще има санкции по отношение на компаниите, участващи в строителството на "Турски поток", каза още той по повод появила се неофициална информация, че САЩ ще наложат такива санкции, което би довело до спирането на проектите у нас. "Може да става въпрос и за нас, може и да не става.", каза той.
"Има политически лидери, които се опитват да употребят гражданската енергия, засега несполучливо. Тази енергия не трябва да се употребява - когато има граждански натиск, институциите функционират по-добре", обясни Дончев. "Гняв има, но трябва да бъдем по-смирени".
Според него в годините назад е имало теми, в които управлението е трябвало да бъде по-решително. "Това са хора, които са ни подкрепяли или търпели, а сега са ни гневни".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.