Тристранката подкрепи предложенията за промени в Кодекса на труда
Националният съвет за тристранно сътрудничество постигна принципна подкрепа за предложените от Министерството на труда и социалната политика промени в Кодекса на труда. Това съобщи председателят на НСТС вицепремиерът Марияна Николова след заседанието на Тристранката, информира БТА.
"Предложеният закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда е плод на усилията и работата на всички социални партньори и на експертите от Министерството на труда и социалната политика", каза социалният министър Деница Сачева. Според нея той представлява балансирано предложение на интересите на всички страни.
Припомняме, че с промените в Трудовия кодекс се предлага да се въведе имуществена санкция и глоба от 20 до 30 хиляди лева при установени системни нарушения - освен за работа без договори, така и за неплащане на заплати и обезщетения. Предвидена е възможност при установено нарушение на законодателството работодателят да сключва споразумение и да намалява размера на санкцията до 70 на сто от нейния пълен размер. Това обаче няма да важи при повторните нарушения. Предлага се да се намали от 8 на 4 месеца изисквания стаж за ползване на платен годишен отпуск при постъпване на работа. Ако бизнесът и синдикатите са се договорили помежду си в колективен трудов договор, ще се допуска извънредният труд на работника да е до 300 часа за една календарна година. За всички останали, които не са обхванати от договарянето, извънредният труд ще остане както в момента - 150 часа годишно.
Всички социални партньори приемат ограничаването на възможността за една и съща работа между един и същи работник и работодател да се сключва трудов договор за работа през определени дни в месеца. По-голямата част от социалните партньори, без КТ "Подкрепа", приемат включването на тютюнопроизводителите в обхвата на лицата, които имат възможност да сключват еднодневни трудови договори, пише БТА.
Подкрепя се от всички гарантирането на възможността трудовите договори на осигуряващите се в Учителския пенсионен фонд да не бъдат прекратявани едностранно от работодателя до момента, до който не придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при общите условия, както и признаване за трудов стаж за времето, през което трудоустроеният или бременната работничка или служителка не работи, тъй като не е предоставена подходяща работа от работодателя съгласно предписанията на здравните органи.
"Постигна се и общо споразумение за разпростриране на колективни трудови договори след съгласие от всички национално представителни организации на работодателите и синдикатите", каза още министър Сачева.
По отношение на сумираното изчисляване на работното време и синдикати, и работодатели имат възражения, но според министъра предложението на министерството е балансирано.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.