Възможните конфигурации за съставяне на кабинет според социолози и политолози
Все още продължава отчитането на протоколите от изборите пред районните избирателни комисии. Засега коалицията ГЕРБ-СДС води в резултата в страната, но гласовете от чужбина отреждат най-много проценти за партията на Слави Трифонов "Има такъв народ". Въпреки че все още се наблюдава разместване в процентите, социолози и политолози вече излизат с първи коментари относно възможните конфигурации за съставяне на кабинет.
"Гласовете за промяна натежаха. Ситуацията е патова. Най-легитимният избор би бил партиите на протеста да се съберат и с подкрепата на БСП да направят кабинет. Ще бъде много трудно ГЕРБ да състави кабинет", коментира пред Нова телевизия Първан Симеонов от „Галъп”.
Според него има вероятност партията на Слави Трифонов да спечели едни евентуални нови избори. "Тогава в страната ще има една съвсем нова ситуацията. Хората на Трифонов казаха, че са съгласни с идеята за провеждането на нов вот", добави Симеонов.
Димитър Ганев от "Тренд" обясни, че има вариант за експертен кабинет на ГЕРБ и "Има такъв народ". Другият вариант е коалиция около протестните партии с подкрепата на БСП. Новите избори също били на масата.
"Не виждам как може да се получи стабилна конфигурация за работещо правителство. Ще има проблеми в продължение на месец докато се стигне до някакво може би служебно правителство", посочи социологът Кольо Колев.
И социологът Мира Радева, и социалният антрополог Харалан Александров се обединиха около тезата, че съставянето на правителство ще е трудно.
"Правителство с мандата на "Има такъв народ" или правителство начело с ГЕРБ до декември. Това са двата очевадни варианта според следващата ротация. Има възможност и за трети вариант, ако първите две партии не успеят да сформират кабинет. Партиите имат всички възможности да направят наистина мажоритарни избори, за да се опитат от втория път да спечелят първото място", коментира пред Нова телевизия политологът Таня Буруджиева.
"Големият въпрос е дали има политическа воля да се направи правителство, което сме свикнали да наричаме експертно, а на практика е широка коалиция, в която няма изявени политически лидери. Това е формат на коалиционни кабинети, който срещаме в почти всички европейски демокрации. Важното е, че политическите лидери остават в парламента и остават отговорни, а в изпълнителната власт са хора с голям авторите. Италия е шампион с такива правителства", коментира в ефира на bTV политологът проф. Румяна Коларова.
"Според първите изявление на Бойко Борисов, той е готов на различни конфигурации. Той ще търси по някакъв начин правителство до декември – неговата цел е да не допусне служебен кабинет", допълни политологът доц. Мария Пиргова. Според нея на сцената в момента са двама големи играчи със своите оферти – Бойко Борисов и Румен Радев. "Ще видим мъдростта и на двамата в какво ще се прояви", коментира още тя.
Според проф. Румяна Коларова, БСП е големият загубил на тези избори. "Но това е и големият проблем за българската партийна система. Повече от 30 години БСП беше партията, която форматираше българската партийна система, а сега този стълб е в разпад. Основният удар е към парламентаризма", отбеляза Коларова.
Според доц. Мария Пиргова има три основни причини за резултата на БСП на изборите. "Първата е изборът на Корнелия Нинова за лидер на БСП. Този лидер явно не е за тази партия, това се вижда в последните години – оформянето на един лидерски стил, на който БСП не може да се поддаде и виждаме резултата", посочи тя.
Втората причина според политолога е отношението към протестите. БСП не само не ги оглави, просто остана от страни и се делигитимира като алтернатива на ГЕРБ, смята тя. Третата огромна грешка беше, че след като президентът Радев обяви своята кандидатура за втори мандат, БСП не го подкрепи, а изчака, посочи още доц. Пиргова.
Относно Слави Трифонов и изборните резултати на "Има такъв народ" доц. Мария Пиргова отбеляза, че той е достатъчно опитен, за да знае, че неговата партия е еднодневка. "Слави Трифонов успя да се обърне към младите хора в последните години и е символ на преформатиране на политическата система. Вървим към нов модел, който ще бъде ясен в следващите години чрез серия от избори", смята тя.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.