За първи път от възстановяването на демокрацията в Испания крайнодясна партия влиза във властта

ЕС

За първи път от възстановяването на демокрацията в Испания след смъртта на диктатора Франсиско Франко през 1975 г. крайнодясна партия влиза в регионален парламент, съобава АФП.

Крайнодясната партия "Вокс" печели 12 места в 109-членния регионален парламент на испанската автономна област Андалусия, сочат неокончателни резултати след преброяване на 95 процента от гласовете на регионалните избори, предава Франс прес.

Социалистите получават най-много места в регионалния парламент - 34, но с влизането на "Вокс" десните партии получават мнозинство. Консервативната Народна партия печели 26 места и десноцентристката "Сиудаданос" - 20.

Крайнолявата партия "Подемос" ще има 17 мандата в андалуския парламент.

"Вокс" е против нелегалната имиграция и против стремежа на Каталуния за независимост. Изборните й резултати надхвърлиха прогнозираните най-много пет мандата в регионалния парламент на Андалусия, отбелязва АФП, цитирана от БТА.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Защо най-талантливите служители спират да поемат рискове на работното място?
Времето остава променливо, на места се очакват валежи и градушки
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI