Защо руснаците рязко заобичаха службите за държавна сигурност
Половината руснаци искат децата им да работят в руските специални служби. Броят на хората, които се отнасят положително към работата на спецслужбите, се е увеличил през последните 7 години с 50% според допитване на руския фонд „Обществено мнение“.
Според анкетата през 1998 -2011 г. имиджът на службите за държавна сигурност е бил 35% одобрение и 34% неодобрение. После обаче одобрението рязко се е повишило – до 66%, а недоволните са намалели до 12%.
Допитването е било извършено на домашните адреси на 1500 анкетирани в 53 региона.
Действията на специалните служби се представят много по-позитивно в медиите, пояснява анализаторът Григорий Картман пред Би Би Си. По думите му заедно с тенденцията за реабилитация на сталинизма, която води до „пълзяща реабилитация на репресиите“, в ситуация на студена война със Запада, специалните служби получават „героичен ореол“.
Липсата на атентати в Русия изглежда добре на фона на Европа. За заплахите напомнят редовно събитията в чужбина, а в Русия терористични актове няма, коментира социологът.
Престижът да работиш за държавната сигурност е нараснал от 2001 насам (макло след началото на първия мандат на Владимир Путин) от 42% на 69% днес. А 45% казват, че искат децата и внуците им да работят точно това.
Най-голям е делът на младите хора между 18 и 30, които намират работата в спецслужбите за привлекателна – 76%. Сред руснаците над 60 г. е 59%.
Това е и резултат от държавната пропаганда и конформизма на гражданите, коментира зам.-председателят на организацията „Мемориал“ Никита Петров, но уточнява, че резултатите не бива да се абсолютизират.
Според него младото поколение разбира, че трябва да служи на властта, защото е изгодно и комфортно – това е хранилка, „органите“ са приласкани от властта, това е вариант за изкачване с лифт по социалната стълбица. Но при първите проблеми на режима, те ще побегнат, смята Петров.
Над 1/3 от анкетираните (36%) казват, че имат познат служител на държавната сигурност. Близо половината – 47%, заявяват, че имат по-добро мнение за един човек, ако работи в спецслужбите.
Хората приемат, че проблемите в страната се дължат на недостатъците на системата за сигурност, коментира ученият от Института по социология РАН Леонтий Безов. 65% стабилно свързват кризата с външен натиск, от страна на враждебни сили, и само 30% смятат, че причините са в собствените ни грешки. Затова и значението на органите за държавна сигурност расте.
По думите на социолога това е пропагандна картина, създавана от медиите и това е плашеща тенденция, защото показва изкривен свят, докато властите правят много грешки във вътрешната политика и в икономиката.
„Хората смятат, че попадането в тази висша каста е гарантиране на бъдеще, че са собственици в тази страна. Аз лично не искам някакво съсловие да е собственик в Русия, а искам равни права“, подчертава Безов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.