Абонатите на "Топлофикация София" няма да останат без парно и топла вода

Абонатите на Топлофикация София няма да останат без парно и топла вода

Абонатите на "Топлофикация София" няма да останат без парно и топла вода

Няма реална опасност абонатите в столицата да останат без парно и топла вода през отоплителния сезон. Това заяви в ефира на bTV изпълнителният директор на "Топлофикация София" инж. Александър Александров. Изказването му идва, след като вчера от ПГ на "Изправи се БГ! Ние идваме!" предупредиха в парламента, че дружеството е без подновено комплексно разрешително заради неизпълнение на изискванията за емисиите от азотен оксид, в резултат на което има опасност от 1 октомври парното и топлата вода в столицата да бъдат спрени.

"Топлоподаването е гарантирано с решение на Конституционния съд от 2010 г., което казва, че в никакъв случай топлоподаването за софиянци не може да бъде прекъсвано. Спирането би било катастрофално за София", каза Александров. 

Той уточни, че на дружеството не е отнето разрешителното за работа. "Има "ъпдейтнато" разрешително – комплексно, в което са променени нормите за азотни окиси от 200 на 100 милиграма. Това е във връзка с приети нови нормативни нива, които Европейската комисия е изискала. В последните десетина години "Топлофикация" направи редица инвестиции и е променила нивата на азотни окиси, които излъчва. Нивата обаче не отговарят на последните евроизиквания, които са въведени през 2018 г.", обясни директорът на дружеството. 

Александров допълни, че „Топлофикация София“ е подала искане за временно отлагане на нормата за азотни окиси докато се въведат необходимите инсталации. 

Изпълнителният директор отхвърли обвиненията на екоминистъра Асен Личев, че дружеството не е правило никакви инвестиции в тази насока от 2018 г. Според него обаче инвестиции в съоръжения, изградени през 60-те години на миналия век, не могат да постигнат необходимите норми. 

"Разработваме нови планове за кардинална промяна в начина, по който се произвежда топлинна енергия, с което да осигурим за следващите 50 години зелена енергия. В следващите три години ние ще можем да подновим инсталациите, които да бъдат водородно ориентирани", уточни Александров. 

Относно цените на топлоенергията Александров обясни, че при въвеждането на новите технологии в дружеството се очаква поевтиняване. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ