Първа оставка заради смъртта на 16-годишното момче от токов удар в София
Главният архитект на столичния район "Триадица" Иван Шишков подава оставка. Това обяви кметът на района Димитър Божилов на пресконференция по повод трагичния инцидент, при който на бул. "Иван Гешов" след токов удар загина 16-годишно момче. "Бяхме потресени от този инцидент. Нашата цел е да изясним всички факти и обстоятелства. Оставката е морален акт на главния архитект", коментира Божилов. Самият Шишков не присъства на днешната пресконференция.
От информациите до момента става ясно, че договорът за включване на павилиона към електропреносната мрежа е подписан със служебна бележка. От ЧЕЗ твърдят, че въпросната бележка представлява официален документ, издаден от Столична община, а шахтата и съоръженията в нея не са собственост на електроразпределителното дружество. В същото време проверка, назначена от кмета на София Йорданка Фандъкова, показва, че кабелът, с който е подавано напрежение към павилиона в двора на болница "Св. Иван Рилски", е бил за въздушно преминаване, а не за наземно. Освен това, въпросният павилион в двора на болницата е бил поставен без съгласието на принципала, който е здравното министерство.
От БСП вчера поискаха в нарочна декларация оставката на Фандъкова и вече втори ден настояват премиерът и столичният кмет да дадат обяснения за случая пред Народното събрание. Исканията им обаче засега се отхвърлят с мнозинство от депутатите в зала. А Фандъкова даде обяснения чрез медиите. Тя коментира, че от първия ден различни институции, които имат отговорности, са започнали да се дистанцират. "Неслучайно излязох да говоря пред медиите, когато приключи проверката, за да имаме всички факти", обясни тя тази сутрин от ефира на bTV.
"Отговорността ми като кмет е да представя всички факти и обстоятелства максимално бързо, за да може разследващите органи да установят бързо виновните лица. Няколко пъти от шахтата са премахвани незаконни кабели. За да се спрат подобни опити, на над 4000 шахти ще се поставят датчици, които да алармират при нерегламентирано отваряне", обясни в ефира на bTV Фандъкова. Тя уточни, че контролът над преместваемите обекти се упражнява от районните архитекти. И напомни, че през септември миналата година главният архитект на София е изискал от всички 24 района да предоставят информация за незаконните преместваеми обекти и те да бъдат демонтирани. Такава са дали 22 района, с изключение на "Триадица" и "Панчарево".
Кметът на район "Триадица" Димитър Божилов пък заяви днес, че по времето, когато със служебна бележка неправомерно е подписан договорът за включване на павилиона към електропреносната мрежа, архитектът на район "Триадица" Шишков не е бил на работа. "В медийното пространство беше изнесена информация за служебна бележка – тази бележка е била издадена и подписана в период, когато главният архитект на общината не е бил на работа. Кой я е подписал, каква е връзката и каква е съпричасността на този документ към този фатален инцидент, ще констатират разследващите органи. Архитект Шишков няма как да знае кой е положил подписа под тази бележка", уточни Божилов. От информации до момента, става ясно, че бележката е подписана със заместващ подпис "запетайка".
От "ЧЕЗ Разпределение" също излязоха със становище по случая. "Компанията не е контролен орган, който да следи за законното разполагане на преместваемите обекти. Следва да се прави разлика между процедурата по присъединяване на преместваеми и постоянни обекти", посочват от ЧЕЗ. Оттам заявиха още, че никога не са осъществявали какъвто и да било достъп до въпросната шахта, тъй като тя и съоръженията в нея не са собственост на дружеството. Нещо повече, ЧЕЗ твърди, че споменатата няколко пъти служебна бележка представлява официален документ, издаден от Столична община, район "Триадица", с изходящ номер AГ-94-416/ 04.05.2011 г., подписан и с печат. "Подпис със запетая означава, че документът е подписан от упълномощено лице", обясняват от електроразпределителното дружество.
По данни на ЧЕЗ от 2011 г. досега в дружеството не е постъпвала заповед за премахването на обекта, респективно – за преустановяване на електрозахранването. При присъединяването клиентът е декларирал пред ЧЕЗ, че изградените от него съоръжения след електромера съответстват на изискванията за безопасност и техническите норми. Същото се е случило и при смяната на титуляря на партидата няколко години по-късно, сочат данните от ЧЕЗ.
От направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община са изпратили списък с 23 незаконни обекти за премахване, но в него не е фигурирал преместваемият обект, чието захранване с ток стана причина за фаталния инцидент. А 11 от незаконните обекти дори не са били налични към момента на проверките. 6 от обектите не са с точни координати, а за още 6 са съставени констативни актове.
Разследването по случая и разпоредените проверки на институциите продължават.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.